آلبانی ایران را مسئول دومین حمله سایبری از ماه جولای می داند

بر اساس بیانیه وزارت کشور آلبانی، آخرین هک مقامات آلبانیایی را مجبور کرد تا به طور موقت سیستم مدیریت اطلاعات جامع (TIMS) خود را آفلاین کنند، سیستمی برای ردیابی داده‌های ورودی و خروجی آلبانی.

ادی راما، نخست وزیر آلبانی در توییتی مدعی شد که این حمله سایبری کار “همان متجاوزان” بود که هک جولای را انجام دادند. به گفته وزارت کشور، این هک روز جمعه رخ داد و تا اوایل عصر شنبه، این وزارتخانه اعلام کرد که انتظار می رود به زودی تمام جنبه های TIMS بازیابی شود.

این حادثه چالش جدیدی برای دولت بایدن ایجاد می‌کند که این هفته متعهد شد که «ایران را در قبال اقداماتی که امنیت متحد آمریکا و عضو ناتو را تهدید می‌کند، در پی حمله سایبری ماه ژوئیه مسئول بداند».

وزارت خزانه داری روز جمعه سازمان جاسوسی ایران را به اتهام انجام هک ماه ژوئیه که برخی از سرویس های دولتی آلبانی را آفلاین کرد و دولت آلبانی را در تلاش برای بهبودی خود قرار داد، تحریم کرد. کاخ سفید اعلام کرد که مقامات آمریکایی هفته‌ها برای کمک در محل حضور داشتند. آلبانی روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد که شاید اولین مورد هک باشد که باعث قطع روابط بین کشورها شد.

هک ژوئیه قبل از کنفرانسی در آلبانی که با حضور اعضای مجاهدین خلق، یک گروه ایرانی که طرفدار سرنگونی دولت ایران است و تهران آن را یک سازمان تروریستی می‌داند، انجام شد.

اعضای ناتو روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند: «ما این گونه فعالیت‌های مخرب سایبری را به شدت محکوم می‌کنیم که برای بی‌ثبات کردن و آسیب رساندن به امنیت یک متحد و مختل کردن زندگی روزمره شهروندان طراحی شده‌اند».

در پاسخ، سفارت ایران در بروکسل روز جمعه «اتهامات بی اساس» مبنی بر اینکه ایران پشت هک جولای بوده است را رد کرد.

سخنگوی نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد به درخواست برای اظهارنظر در روز شنبه در مورد آخرین حادثه هک پاسخی نداد.

بر اساس یک صفحه آرشیو شده وزارت امور خارجه، دولت ایالات متحده در سال 2007 به آلبانی کمک کرد، متحدی که در دولت بوش “جنگ علیه تروریسم” نامیده می شود، سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری TIMS را برای پردازش مهاجرت مستقر کند.

سی ان ان از شورای امنیت ملی کاخ سفید درخواست اظهار نظر کرده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفته است که حمله سایبری می‌تواند موجب بند دفاع جمعی ناتو شود که همه اعضا را ملزم می‌کند از حمله به عضو دیگر دفاع کنند. اما این اصل هرگز در عمل آزمایش نشده است و مشخص نیست که آستانه چنین دفاع جمعی چقدر است.

“متاسفانه، اگر حقیقت داشته باشد، تعجب نمی کنم [that Iran was behind the latest hack]جان هالتکوئیست، معاون تحلیل اطلاعاتی در شرکت امنیتی Mandiant که هک ماه ژوئیه را بررسی کرد، به CNN گفت: “به نظر نمی رسد کشورهایی مانند ایران با راه حل های دیپلماتیک منصرف شوند. گویی بهای این حوادث در نهایت برایشان قابل قبول است».

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

تماس با ما