آلمان 50 سال پس از حادثه المپیک مونیخ درخواست بخشش کرد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

آلمان روز دوشنبه از خانواده های قربانیان حمله به المپیک 1972 مونیخ خواستار “بخشش” شد و مسئولیت ناکامی های متعددی را که منجر به کشته شدن 11 اسرائیلی شد، پذیرفت.

عذرخواهی پرزیدنت فرانک والتر اشتاین مایر از طرف آلمان 50 سال بعد پس از کشمکش تلخ و طولانی بستگان داغدیده برای جبران غرامت مناسب و اینکه برلین از اشتباهات مرتکب شده که منجر به قتل عام شد، تسلیم شود.

اشتاین مایر در مراسمی رسمی در پایگاه هوایی فورستنفلدبروک، جایی که حمله به اوج رسید، گفت: «ما نمی‌توانیم آنچه را که رخ داده است جبران کنیم، حتی آنچه را که شما از نظر تدافعی، جهل و بی‌عدالتی تجربه کرده‌اید و متحمل شده‌اید. من از این شرمنده هستم. اوج غم انگیز

من به عنوان رئیس دولت این کشور و به نام جمهوری فدرال آلمان، از شما برای عدم حمایت از ورزشکاران اسرائیلی در زمان بازی های المپیک مونیخ و عدم شفاف سازی پس از آن تقاضای بخشش می کنم. و برای این واقعیت که اتفاق افتاده است.”

در 5 سپتامبر 1972، هشت مرد مسلح گروه مبارز فلسطینی سپتامبر سیاه به آپارتمان تیم اسرائیلی در دهکده المپیک یورش بردند و دو نفر را کشتند و 9 اسرائیلی را گروگان گرفتند.

پلیس آلمان غربی با یک عملیات نجات ناقص پاسخ داد که در آن هر 9 گروگان به همراه پنج نفر از هشت گروگانگیر و یک افسر پلیس کشته شدند.

با وجود ویرانی ها، کمیته بین المللی المپیک در صبح روز 6 سپتامبر اعلام کرد که بازی ها ادامه خواهد داشت.

اشتاین مایر کل اپیزود را به عنوان شکست های سه گانه خلاصه کرد – در آماده سازی بازی ها و مفهوم امنیتی آن. حوادث 5 و 6 سپتامبر; و “سومین شکست از روز بعد از ترورها آغاز شد – سکوت، سرکوب و فراموشی”.

او گفت که برای چندین دهه، به رنج قربانیان بی توجهی می شد و آن را “سال های سخت دل” خواند. این بازی‌ها قرار بود 27 سال پس از هولوکاست، آلمانی جدید را به نمایش بگذارند و تفاوت آشکاری با ویترین تبلیغاتی هیتلر در سال 1936 داشته باشند. اما در عوض شکاف عمیقی با اسرائیل باز کردند.

در سال 2012، اسرائیل 45 سند رسمی در مورد این قتل ها منتشر کرد، از جمله مطالبی که به طور ویژه از طبقه بندی خارج شده بودند، که عملکرد سرویس های امنیتی آلمان را مورد انتقاد قرار می داد.

در این گزارش ها گزارشی رسمی از زوی زامیر، رئیس سابق اطلاعات اسرائیل وجود دارد که گفته است پلیس آلمان “حتی تلاش حداقلی برای نجات جان انسان ها انجام نداده است”.

“غیر انسانی و غیر قابل درک”

بستگان داغدیده طی سال‌ها برای دریافت عذرخواهی رسمی از آلمان، دسترسی به اسناد رسمی و غرامت مناسب بیش از 4.5 میلیون یورو اولیه مبارزه کرده‌اند.

همین دو هفته پیش، بستگان قربانیان گفتند که 10 میلیون یورو به آنها پیشنهاد شده است – از جمله مبلغی که قبلاً داده شده بود.

هرتزوگ گفت که اقوام داغدار هر زمان که می خواستند موضوع را با آلمان یا حتی با کمیته بین المللی المپیک در میان بگذارند، به سادگی «به دیوار می کوبیدند».

او روز یکشنبه با اشاره به شکست‌هایی که «غیرانسانی و غیرقابل درک» بودند، مانند «این واقعیت که گروگان‌ها را به قتلگاه می‌بردند و بازی‌ها ادامه پیدا می‌کرد»، گفت: «فکر می‌کنم در اینجا سرکوب غم‌انگیزی وجود داشت».

پس از تهدید خانواده ها به تحریم مراسم روز دوشنبه، سرانجام چهارشنبه گذشته توافقی برای برلین به منظور پرداخت 28 میلیون یورو (28 میلیون دلار) غرامت به توافق رسید.

اشتاین مایر روز یکشنبه اعتراف کرد که “شرم آور” است که زمان زیادی طول کشیده تا برلین با خانواده قربانیان به توافق برسد.

او گفت: «وظیفه و نیاز من این است که مسئولیت آلمان را در اینجا و اکنون و برای آینده بپذیرم.»

باشد که امروز باعث شود شما اقوام احساس کنید که درد شما جدی گرفته می شود و احساس کنید که ما مسئولیت خود را جدی می گیریم.

(AFP)


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم