افشای محتوای پیش نویس موافقتنامه توسط رئیس شورای دولتی

هسته اصلی مخالفان واقعی احیای مجلس در داخل و خارج مجلس، اعضای جبهه هستند. در زمان حکومت روحانی نیز نقدهای جدی به متن وارد شد و در خفا و آشکار آن را نقد کردند. پس از تشکیل دولت اصولگرای سیزدهم، فضای سیاسی برای حزب سیزدهم تغییر کرد.

بر اساس این گزارش، بسیاری از تحلیلگران با اشاره به انتقادات آتشین این طیف در زمان روحانی و ظریف، این سوال را مطرح کردند که چرا اعضای جبهه پایدار که هم در مجلس و هم در دولت قدرت دارند، این کار را نمی کنند. مخالفت با تصویب توافق، و رؤسای جمهور برای خروج از قانون اساسی تحت فشار نیستند؟ اعضای جبهه برای پاسخگویی به این گونه انتقادات آشکارا به دنبال ثبات در یک لشکر هستند و باید خود را در قالب طرح نقدی نیز قرار دهند.

علی خضریان از آن دست نمایندگانی است که با بررسی محتوای پیش نویس توافقنامه، رویکردی انتقادی به این سند ارائه می کند. بخشی از اطلاعاتی که علی خضریان مطرح می کند اولین بار است که در رسانه های کشور پخش می شود. وی بر این باور است که در شرایطی که آمریکا، اروپا و رژیم صهیونیستی از آن مطلع هستند، عدم اطلاع از محتوای توافقنامه قابل قبول نیست و از لزوم اطلاع رسانی به مردم از محتوای مذاکرات می گوید.

از سوی دیگر، خضریان پیش نویس این قرارداد را نسبت به توافق قبلی گامی رو به جلو نمی دانند، بلکه برعکس بسیاری از حروف قرمزی است که در گذشته بر روی آنها فشار داده شده بود.

اطلاعات دستگیری، مذاکره ممنوع است

یکی از اعضای هیأت رئیسه کمیسیون 90 نفره اولیه گفت: در شرایط کنونی هر تصمیمی می تواند تأثیر عمده ای بر سرنوشت و منافع ملت ایران بگذارد. بنابراین در این زمینه دقت نظر لازم است و هیچکس حق ندارد موضوعی را که جوانان غربی، صهیونیستی و حتی برخی از عرب ها بدانند، بررسی و نقد کند. یا به جای بحث تخصصی در مورد محتوای پیش نویس، یک بیان کلی می کند که منجر به انحراف از محتوای متن پیش نویس می شود.

سخنگوی کمیسیون اصل اصلی قانون اساسی با اشاره به سخنان متعدد و نوشته های متعدد رهبر انقلاب و تاکید بر موضوع لغو تحریم ها، اخذ تضمین های لازم و بررسی رفع تحریم ها قبل از هرگونه اقدام کاهش هسته ای. دولت ایران که هیچ کس نباید از آن عدول کند، افزود: این موضوع باید جدی گرفته شود و همانطور که مشاهده می شود اجرای تعهدات هسته ای پس از لغو تحریم ها و پس از راستی آزمایی با آن مرتبط است. یعنی قبل از اینکه تمامی تحریم های وعده داده شده در برنامه جامع اقدام مشترک در عمل برداشته نشود و ما در مورد تحریم های واقعی و عملی فوق الذکر بررسی واقعیت نداشته باشیم، دولت ایران حق ندارد کاهش هسته ای را انجام دهد. مراحل این دستور به عنوان یک خط قرمز سیاسی اعلام شده است که هیچکس بر اساس مواضع ولی فقیه تخطی نکند.

رئیس کمیسیون سیاسی، نظامی و امنیتی مجلس نهم با بیان اینکه قطعاً همین خط قرمز و سیاست به طور کامل در قانون راهبردی مجلس منعکس شده است، گفت: در مواد 6 و 7 قانون راهبردی اقدامات کاهش هسته ای ایران و بازگشت به تعهدات به شرح زیر است: توافق منوط به لغو کامل تحریم ها و گزارش آن به شورا و بررسی شورا است. اما متأسفانه در متنی که تاکنون به دست آمده است و اگر انقلاب فعلی نسبت به مصالح انقلاب حساسیت نشان ندهد، ممکن است بر متن احتمالی توافق شود، خطوط قرمز ذکر شده و قانون مجمع نیز مشاهده نشده است.

خضریان با اشاره به متن این پیش نویس گفت: بر اساس متن پیش نویس، ایران موظف است قبل از اینکه آمریکا تمامی تحریم های بانکی و نفتی وعده داده شده را لغو کند و ایران آن را راستی آزمایی کند، موافقت و اقدامات گام به گام را بپذیرد. تعهدات هسته ای شما

به عبارت دیگر، بر اساس آنچه تاکنون تهیه شده، اینطور نیست که آمریکا تحریم‌های برجام را لغو کند و سپس برای اجرای آن تلاش کند و در صورت لغو تحریم‌ها، ایران کاهش هسته‌ای خود را انجام دهد. اقدامات پس از احراز آن دو شرط، اما قبل از رفع همه تحريمها، ايران بايد اقدامات خود را انجام دهد و اين دستور برخلاف سخنان صريح رهبري و قانون مصوب مجلس است.

نماینده مردم تهران در توضیح این موضوع گفت: به عنوان مثال در توافق سوم 6 مرحله در نظر گرفته شده است که در هر مرحله ایران و آمریکا به بخشی از تعهدات خود عمل می کنند. مثلاً در صورت امضای این متن، پس از جلسه و توافق، آمریکا سه فرمان اجرایی را که هیچ کدام مربوط به تحریم نفتی نیست، لغو خواهد کرد و ایران بلافاصله، یعنی قبل از رفع تحریم نفتی، لغو خواهد کرد. و ایران تلاش خواهد کرد تا آن را راستی آزمایی کند.

یعنی ایران غنی سازی خود را به 20 درصد و بالای 20 درصد محدود می کند، انباشت اورانیوم بالای 5 درصد را متوقف می کند، ساخت و نصب سانتریفیوژها را علاوه بر سانتریفیوژهای موجود متوقف می کند، تولید و تحقیق و توسعه در زمینه فلز اورانیوم را متوقف می کند و با آن همکاری می کند. آژانس در مورد اطلاعات لازم و در نهایت برای از سرگیری نظارت و راستی آزمایی توافق، ایران موظف است کلیه دوربین های نظارتی را که در همان روز توافق برچیده شده اند نصب کند و فراتر از آن، به آژانس اجازه نصب و استفاده از هر نوع اضافی را بدهد. تجهیزات نظارتی و نظارتی که لازم بداند.

مکانیسم ماشه نباید فعال شود

با اشاره به اینکه یکی از موضوعاتی که باید در متن توافق به آن پرداخته شود، این است که آمریکا باید تضمین کند که از توافق خارج نشده، از مکانیسم ماشه استفاده نکرده و تحریم‌های جدیدی اعمال نکرده یا دوباره اعمال نکرده است. : متاسفانه هیچ اجماع در متن حاصل نشده است. مطابق بند 1-5 تصمیم کمیسیون مشترک، تفسیر شفاهی یا کتبی آن اظهارات در تاریخ 30 اکتبر 2021 به عنوان تضمین قطعی پذیرفته شده است. جالبتر اینکه در این بیانیه به جای اینکه آمریکا به ایران ضمانت کند و اجرای تعهداتش از سوی ایران مشروط به اجرای تعهداتش از سوی آمریکا باشد، دقیقاً برعکس رفتار کرد و در این بند، عمل به تعهداتش توسط آمریکا آمده است. مشروط به اجرای تعهداتش توسط ایران! ضمناً آیا اساساً سخنان رئیس جمهور آمریکا می تواند تضمینی باشد؟

ضمانت لازم است که از یک سو تعهد آمریکا به برجام باید به تایید کنگره آمریکا برسد تا ارزش قانونی داشته باشد و از سوی دیگر ایران در این توافقنامه قید کند که در صورت توافق آمریکا خروج از برجام یا اعمال تحریم‌های جدید یا اعمال مجدد تحریم‌ها، ایران بلافاصله: اول: غنی‌سازی بالای 3/67 درصد تا حد لازم را آغاز می‌کند، ثانیاً: تمام نظارت‌های فراپادمانی بسته اعلام می‌شود و ثالثا: آمریکا موظف به پرداخت جریمه خواهد بود. اما متاسفانه چنین تضمینی در متن یافت نمی شود.

عضو کمیته اجرایی مجمع نمایندگان استان تهران در ادامه با اشاره به موضوع راستی آزمایی علیرغم اینکه موضع مقام معظم رهبری و تاکید قانون شورای راهبردی بر این موضوع است، گفت: متأسفانه در متن، راستی آزمایی لغو تحریم ها علیه آمریکا توسط خود آمریکا انجام خواهد شد.» ارائه شده است و در بند 18 ضمیمه سوم این پیش نویس، توافق احتمالی تاکید شده است که ایالات متحده خواهد بود. برای آزمایش لغو تحریم ها فقط یک بیانیه بدهید و این یک آزمایش محسوب می شود. بر اساس این متن جمهوری اسلامی ایران هیچ نقشی در راستی آزمایی ندارد و این دستور از سوی دیگر نقض خطوط قرمز و قانون مجمع است که باید اصلاح شود.

وی با انتقاد از فروش نفت ایران، در صورت پذیرش متن پیش نویس، گفت: یکی از مواردی که در بند 9 ضمیمه سوم متن پیش نویس وجود دارد این است که پس از 60 روز، یعنی پس از روز، بسیاری از تعهدات ایران است. ملت ایران می تواند تا 50 میلیون بشکه نفت صادر کند مشروط بر اینکه کشور بتواند نفت بفروشد و آمریکا نیز رضایت خود را با این فروش اعلام کرده است. بنابراین، پذیرش شرط رضایت آمریکا در فروش نفت ایران، ضررهای آشکاری به سود ملت ایران وارد خواهد کرد.

علاوه بر این، فروش نفت زمانی ارزشمند است که ایران بتواند ارز مورد نظر خود را حتی به غیر از دلار یا یورو تبدیل کند تا بتواند با کشورهای دیگر تجارت کند. اما آمریکا با این دستور مخالفت کرد و در بند 8 این متن فقط به طرف اروپایی قول داد که با ایران تعامل کند و واضح است که صرف تعامل به معنای تحقق ایران مطلوب نخواهد بود. بنابراین این متن اقتصاد ایران را با مشکل مواجه می کند و دسترسی ایران به ارزهای خارجی را با مشکل مواجه می کند.

خضریان با اشاره به موضوع شناسایی مشتریان گفت: یکی دیگر از سختی های تجارت این است که بانک های خارجی ملزم به شناسایی مشتریان خود هستند تا ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم با افراد و نهادهای تحریم شده در ایران نداشته باشند. در غیر این صورت بانک های خارجی مشمول جریمه های سنگین از سوی آمریکا خواهند شد. بر این اساس هیچ بانک مهمی حاضر به داد و ستد با مردم ایران نخواهد بود و متأسفانه این مشکل در توافقنامه به قوت خود باقی است.

رویدادهای ایران

رئیس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی مجلس نهم با انتقاد از عدم موافقت سازمان تجارت آزاد با این پیشنهاد افزود: این موضوع به خودی خود غیرقابل قبول است. با توجه به این موضوع، اگر فرد یا نهاد خارجی با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارتباط اقتصادی مستقیم یا غیرمستقیم داشته باشد، آمریکا مشمول تحریم‌های جدی خواهد شد و آن گروه یا فرد خارجی نیز به عنوان تروریست معرفی می‌شود. ; بنابراین با وجود اینکه باید مشکل موقت در این توافق حل شود، تحریم های موقت پذیرفته شده و سوالات مکرر به افق کشیده شده است.

خضریان با اشاره به عدم رفع تحریم 950 نفر و حضور 950 نفر از آمریکا تحت عنوان لیست قرمز، گفت: متاسفانه بر اساس متن پیش نویس، طرف آمریکایی علاوه بر فهرست قرمز بیش از 700 ایرانی دیگر را تحت تحریم قرار داده است. بنابراین پذیرش بیش از 1600 نفر و حضور ایران در تحریم قطعا اقتصاد ایران را با مشکلات جدی بسیاری مواجه خواهد کرد.

این نماینده مجلس با اشاره به بهانه‌هایی که دولت در گذشته به آژانس داده بود، گفت: علی‌رغم اظهارات رئیس‌جمهور به ویژه در زمان تکمیل توافق هسته‌ای، متأسفانه طرف آمریکایی در این خصوص به ایران توضیح نداد. پیشنهاد 17 مرداد 1401 و در نتیجه اگر توافقی بر این اساس حاصل شود، مسائل دشوار سال‌های آینده گریبانگیر ایران خواهد شد، زیرا در این متن، ایران موظف به توضیح و تبیین سوالات و شبهات است. نمایندگی در خصوص مکان های درخواستی، مشکل را حل کند، اما آیا با این دستور پرونده ایران بسته می شود؟ در این متن خبری از بسته شدن پرونده ایران نشده است و این پرونده می تواند سال ها مفتوح بماند.

مدیر نیز باید گزارش خود را به شورای مقامات ارائه کند، اما در گزارش 9 خرداد 1401 نیز گزارش خود را به شورای مقامات ارائه کرد و ایران را کاملا محکوم کرد; بنابراین با توجه به متن، امیدی به بسته شدن پرونده ایران به زودی وجود ندارد. سخنگوی کمیسیون در پایان با اشاره به اصل اصل قانون اساسی، خاطرنشان کرد: این مطالبات به دقت مورد بررسی قرار گرفته و آخرین تغییرات متن پیشنهادی تا 11 شهریور در کارگروه تخصصی در مجلس، افزود: : برای ما روشن شده که خطوط قرمز نظام و قانون راهبردی لغو تحریم هاست، این متن رعایت نمی شود و با این توافق، سود ملت ایران تضمین نمی شود.

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliancesدانشگاه
تماس با ما