تحقیقات نشان می‌دهد که روحانیان کاتولیک در پرتغال از سال 1950 تاکنون نزدیک به 5000 کودک را مورد آزار جنسی قرار داده‌اند.

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

یک کمیسیون مستقل روز دوشنبه پس از شنیدن گزارش‌های صدها قربانی اعلام کرد که روحانیون کاتولیک در پرتغال از سال 1950 تاکنون نزدیک به 5000 کودک را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند.

هزاران گزارش از پدوفیلیا در کلیسای کاتولیک در سراسر جهان منتشر شده است و پاپ فرانسیس برای مقابله با این رسوایی تحت فشار است.

تحقیقات پرتغالی که به سفارش کلیسای این کشور کاتولیک سرسخت انجام شد، پس از شنیدن بیش از 500 قربانی در سال گذشته، یافته های خود را منتشر کرد.

پدرو استرشت، رئیس کمیسیون در یک کنفرانس مطبوعاتی در لیسبون که با حضور چندین مقام ارشد کلیسا برگزار شد، گفت: «این شهادت به ما امکان می‌دهد تا شبکه بسیار بزرگ‌تری از قربانیان، حداقل 4815 نفر را ایجاد کنیم».

Strecht، روانپزشک کودک، گفت: اکنون برای پرتغال دشوار است که وجود سوء استفاده جنسی از کودکان یا آسیب های ناشی از آن را نادیده بگیرد.

اسقف خوزه اورنلاس، رئیس کنفرانس اسقفی پرتغال (CEP) گفت: “گزارش منتشر شده امروز بیانگر یک واقعیت سخت و غم انگیز است. با این حال، ما معتقدیم که تغییر در حال انجام است.”

اسقف گفت: ما از همه قربانیان طلب بخشش می کنیم و این یک زخم باز است که ما را آزار می دهد و ما را شرمنده می کند.

پدر مانوئل باربوسا، یکی از اعضای ارشد CEP در ژانویه گفت، اسقف های کشور در ماه مارس برای نتیجه گیری از این گزارش تشکیل جلسه خواهند داد و “کلیسا را ​​تا حد امکان از شر این بلا خلاص کنند.”

داستان های “آشنا”

پاپ فرانسیس در سال 2019 در مواجهه با انبوهی از موارد آزار جنسی روحانیون که در سرتاسر جهان برملا شد و اتهامات پنهان کاری انجام شد، قول داد پدوفیلیا را در کلیسای کاتولیک ریشه کن کند.

تحقیقات علاوه بر پرتغال در چندین کشور از جمله استرالیا، فرانسه، آلمان، ایرلند و هلند آغاز شده است.

هانس زولنر، یکی از اعضای کمیسیون پاپ برای حمایت از کودکان زیر سن قانونی، به تغییر واقعی امیدوار بود.

زولنر گفت: «متاسفانه مقیاس اعداد و داستان ها برای ما بسیار آشناست، زیرا قبلاً آنها را از چهار گوشه جهان شنیده ایم.

او پس از شرکت در ارائه گزارش گفت، اما کار هیئت مستقل پرتغالی همچنین “نشانه ای است که کلیسا می تواند با این زخم عمیق روبرو شود.”

اسقف کمکی پایتخت، امریکو آگیار، اخیراً گفت که پاپ ممکن است هنگام بازدید از لیسبون در ماه اوت با برخی از قربانیان پرتغالی ملاقات کند.

“بیمار” از کلیسا

مهلت طرح اتهام قبلاً برای اکثریت قریب به اتفاق جرایم ثبت شده توسط کمیسیون شش نفره Strecht به پایان رسیده است، اما 25 پرونده به دادسرا منتقل شده است.

یکی از آنها مربوط به “الکساندرا” زنی 43 ساله است که خواستار ناشناس ماندن شده است. او مدعی است زمانی که یک راهبه 17 ساله تازه کار بود، هنگام اعتراف توسط یک کشیش مورد تجاوز قرار گرفت.

الکساندرا که اکنون یک مادر است و به عنوان دستیار آشپزخانه کار می کند، گفت: «در پرتغال صحبت درباره این چیزها بسیار سخت است.» کشوری که 80 درصد مردم آن می گویند کاتولیک هستند.

او هفته گذشته در مصاحبه ای تلفنی با خبرگزاری فرانسه گفت: “من سال ها آن را مخفی نگه داشتم، اما کنار آمدن با آن به تنهایی روز به روز دشوارتر شد.”

سه سال پیش، او شجاعت به دست آورد تا مهاجم خود را به مقامات کلیسا گزارش دهد.

اما او گفت که او “نادیده گرفته شد”. اسقف مسئول کاری جز ارسال شکایت خود به واتیکان انجام نداد که هنوز پاسخی نداده است.

در آوریل سال گذشته، مانوئل کلمنته، کاردینال پاتریارک لیسبون و عالی رتبه روحانی پرتغال، گفت که آماده است “اشتباهات گذشته را بشناسد” و از قربانیان “بخشش” بخواهد.

“خیلی طولانی طول کشید”

الکساندرا که گفت از کلیسا و پنهان‌کاری‌های مربوط به سوءاستفاده‌های کلیسا احساس «بیزاری» می‌کند، پاسخ داد: «استغفار اسقف‌ها برای من معنایی ندارد. ما نمی‌دانیم منظورشان این است یا خیر».

كميسيون مستقل حداقل هر لحظه شنواي فهم و پشتيباني رواني را در اختيار داشت.

او گفت که این “اولین قدم خوب” برای قربانیانی بود که می خواستند “دیوار سکوت” را که آنها را احاطه کرده بود بشکنند.

Strecht به نقل از یکی دیگر از قربانیان ناشناس گفت: “این بسیار طولانی شده است.” “کلیسا باید خود را پاک کند.”

(AFP)


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم