دو مرد در چین یک موج فناوری یک دهه را سوار کردند—تنها یکی در حال ماندن است

دو کارآفرین چینی، درک لی و ریک چانگ، تقریباً یک دهه پیش، در روزهای اولیه حکومت شی جین پینگ، به طور جداگانه وارد رونق فناوری کشور شدند.

بازار فناوری موبایل چین با کمک یارانه های سخاوتمندانه دولتی و لمس ملایم تنظیم کننده ها در حال انفجار بود. کسب‌وکارهای مربوطه آن‌ها از پویایی در بخش فناوری چین، که زیربنای آن آقای دکتر بود، بسیار سود بردند. تلاش شی برای نوآوری و کارآفرینی.

این فضا اکنون تیره شده است و رهبر چین آنچه را که بیماری سرمایه داری کنترل نشده می نامد هدف قرار داده است. در حالی که او هنوز از بخش های فناوری استراتژیک حمایت می کند، اما. شی جین‌پینگ یک جنگنده نظارتی را علیه اقدامات «انحصاری» غول‌های اینترنتی و مدیریت آن‌ها با داده‌های شهروندان هدف گرفته است.

این تغییر، این دو کارآفرین را در مسیرهای متفاوتی قرار داده است. آقای. چانگ که به شدت از محیط امروزی ناامید شده است، به ایالات متحده نقل مکان کرده است. لی که این تغییر را به‌عنوان ضربه‌ای در مسیر صعودی ثابت کشور می‌بیند، می‌گوید در چین باقی خواهد ماند و به گسترش آخرین سرمایه‌گذاری فناوری خود ادامه خواهد داد.

تصمیمات آنها نشان دهنده چهارراهی است که کارآفرینان در چین با خشک شدن فرصت ها، سخت شدن موضع تنظیم کننده ها و عمیق تر شدن تاریکی اقتصادی با آن مواجه هستند.

به گفته شرکت ردیابی سرمایه‌گذاری Preqin، در سال 2021، میزان پول جمع‌آوری‌شده توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر متمرکز بر چین بزرگ تنها نصف آن چیزی بود که در اوج خود در سال 2017 جمع‌آوری شد.

برخی از کارآفرینان، به ویژه آنهایی که دارای تجربه و شبکه جهانی هستند، تمایلی به دست و پنجه نرم کردن با عدم اطمینان ندارند و در حال انتقال به خارج از چین هستند. دیگرانی که در سیاست‌ها و اهداف چین دچار افت و خیزهای قبلی شده‌اند، هنوز پتانسیل رشد و دلایل زیادی برای ماندن در این کشور می‌بینند.

آقای 45 ساله قد بلند، لاغر و با شدتی آرام. لی در استان هنان از یک معلم و یک کارگر متولد شد که مجموع دستمزد ماهانه آنها فقط 30 یوان بود، سپس فقط حدود 3 دلار. از آنجایی که بازسازی اقتصادی چین ثروت جدیدی ایجاد کرد، خانواده از داشتن یک اتاق خواب به سه اتاق خواب و از خوردن گوشت یک بار در ماه به مصرف منظم گوشت و غذاهای دریایی تبدیل شدند.

آقای. لی در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه معتبر شانگهای جیائوتنگ تحصیل کرد. او برای مدت کوتاهی به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور فکر کرد اما در چین ماند تا کارآفرین شود. دو تجارت اول او، ساخت کتاب‌های درسی و مواد آموزشی، هر دو با موفقیت در فهرست قرار گرفتند – یکی در هنگ کنگ و دیگری در شانگهای.

آقای. چانگ، 32 ساله، ملایم‌تر است و با منطق خونسردی به تصمیم‌گیری می‌پردازد. او که فرزند مهندسان استان شانشی بود، در تعطیلات آخر هفته در حین معاشرت با دانشجویان و اساتید خارجی، انگلیسی خود را تقویت کرد.

پس از خواندن نمایه روزنامه محلی یک دانشجوی شانشی که در کالج در ایالات متحده تحصیل کرده بود، والدینش را متقاعد کرد که از این مسیر نامتعارف حمایت کنند و با یک بورس تحصیلی کامل در دانشگاه ییل جایگاهی به دست آورد. بعداً مدرک اقتصاد گرفت و شغلی را با McKinsey & Co انتخاب کرد. در شانگهای بیش از پیشنهادات در نیویورک، با اشاره به آنچه که به نظر می رسید مجموعه ای سرگیجه آور از فرصت ها به خانه اشاره کرد.

ریک چانگ، یک کارآفرین، در سال 2021 چین را ترک کرد تا یک تجارت جدید در ایالات متحده ایجاد کند.


عکس:

جیانگ ژوان

آقای. چانگ اولین کسب و کار خود را با نام Ivy Path با یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه ییل در حالی که هنوز در شرکت مشاوره مشغول به کار بود آغاز کرد. مثل آقای لی، در بخش آموزش بود – به دانشجویان چینی کمک می کرد برای دانشگاه های غربی درخواست دهند. در شش ماه اول بیش از 1 میلیون دلار درآمد داشت.

تا آن زمان، صنعت فناوری به یک نیروی همه‌مصرف در چین تبدیل شده بود. بایدو شرکت،

هلدینگ گروه علی بابا Ltd.

و Tencent Holdings Ltd.

سه هژمون اینترنت چین بودند که موجی از نوآوری های فناوری موبایل را رهبری کردند.

بالای آقای در دوره اول شی، بین سال‌های 2013 و 2018، جمعیت کاربران اینترنت موبایل چین تقریباً دو برابر شد. جشن خرید سالانه «روز مجردها» علی بابا به عنوان بزرگترین رویداد خرید آنلاین جهان، از جمعه سیاه پیشی گرفت. برنامه WeChat هر کاری Tencent یک میلیارد کاربر جمع کرده است.

افکار خود را به اشتراک بگذارید

ادامه رهبری شی جین پینگ برای صنعت فناوری چین چه معنایی دارد؟ به گفتگوی زیر بپیوندید.

غرق در هیجان، آقای. لی به همراه پسر عمویش یک سرمایه گذاری در زمینه بازی های موبایلی را تأسیس کرد. هنگامی که شرکت به سرعت شکست خورد، او یک استارتاپ رسانه اجتماعی را برای رقابت با وی چت امتحان کرد. او گفت که سرمایه‌گذاران بزرگ فناوری پول جذب کرد، اما به همان سرعت توسط رقابت شکست خورد.

آقای. چانگ نیز کسب و کار خود را به سمت سرمایه گذاری در فناوری سوق داد. او و شریکش در مجموعه ای از استارتاپ ها سرمایه گذاری کردند، از جمله شرکتی که به غول سواری Didi Global تبدیل شد. شرکت

گزینه ها بی پایان به نظر می رسید. با سرازیر شدن سرمایه‌های مخاطره‌آمیز، به نظر می‌رسید استارت‌آپ‌هایی که از کافی‌شاپ‌ها و آپارتمان‌های فرسوده ساخته شده‌اند، یک شبه به نام‌های معروف تبدیل شوند. آقای “هر روز چیز جدیدی منتشر می شد.” چانگ گفت.

در پایان سال 2014، آقای لی دوباره تلاش کرد، این بار با Squirrel AI، شرکتی که نرم افزار تدریس خصوصی با هوش مصنوعی را توسعه داد و دانش آموزان می توانستند از آن در مراکز آموزشی خصوصی استفاده کنند.

طی چهار سال آینده، رشد چشمگیری را تجربه کرد و نزدیک به 30 میلیون دانشجوی ثبت نام شده را جمع کرد و ارزش آن از 1 میلیارد دلار فراتر رفت.

رئیس جمهور چین شی جین پینگ از تبلیغات برای کمک به گسترش حکومت خود استفاده کرده است. در حالی که او سومین دوره ریاست جمهوری را آغاز می کند، WSJ به سه لحظه نگاه می کند که نشان دهنده ظهور او برای تبدیل شدن به قدرتمندترین رهبر کشور از زمان مائوتسه تونگ است. تصویر: Adam Adada

آقای. لی خود به یک پدیده تبدیل شد و مرتباً در برنامه های خبری و برنامه های بازی ظاهر می شد تا رویکرد خود را به آموزش نشان دهد. در یک مقطع زمانی، او به دنبال راه اندازی برنامه تلویزیونی واقعی خود با الهام از «شاگرد» دونالد ترامپ بود.

در همان زمان، در سال 2018، آقای. چانگ متوجه سرد شدن بازار گسترده‌تر فناوری شد. هزینه شرکت ها برای به دست آوردن کاربران جدید افزایش یافته بود. تازه کارها دیگر نمی توانستند شمعی را برای غول ها نگه دارند. سیگنال های دولت نیز تغییر کرد. پکن شروع به لغو یارانه ها و مهار بخش هایی از جمله وام آنلاین، بازی های ویدیویی و پخش زنده کرد.

آقای. چانگ و شریکش نگاه خود را به آمریکای لاتین معطوف کردند، بازاری پررونق که آنها را به یاد سال‌های اولیه صنعت فناوری چین می‌اندازد. سال بعد، آنها در Laika Universe Inc.، یک پلت فرم تجارت الکترونیک کلمبیایی برای محصولات حیوانات خانگی سرمایه گذاری کردند. در چین، به دنبال بخش هایی بودند که معتقد بودند پکن همچنان از آن حمایت می کند، مانند سایر سرمایه گذاران خطرپذیر به آموزش و محصولات مصرفی روی آوردند.

در ایالات متحده، ریک چانگ یکی از بنیانگذاران About Time، یک نام تجاری از کافی شاپ های بدون ظرافت بود.


عکس:

شن لو/وال استریت ژورنال

به همین ترتیب، آقای لی معتقد بود که هوش مصنوعی سنجاب متمرکز بر آموزش در یک منطقه امن است. او با برنامه های خود برای گسترش به ایالات متحده پیش رفت و برای فهرست سهام آماده شد.

سپس همه گیری فرا رسید و به سرعت توسط آقای. موضع گسترده شی در برابر صنعت فناوری.

این سرکوب در جولای 2021 به اوج خود رسید، زمانی که تنظیم‌کننده‌های چینی تدریس خصوصی پس از مدرسه را برای دانش‌آموزان از مهدکودک تا کلاس نهم ممنوع کردند. این ممنوعیت – به منظور کنترل افزایش هزینه‌های آموزشی، که پکن آن را تشدید نابرابری و دلسرد کردن زوج‌ها از داشتن فرزندان بیشتر می‌داند – درآمد Squirrel AI را به صفر رساند.

این شرکت ناگهان در یک سوراخ بدهی 125 میلیون دلاری قرار گرفت. آقای “همه چیز از بین رفت.” لی گفت.

بسیاری از همتایان آموزشی-فناوری او از کشتی پریدند. یو مینهونگ، موسس یکی از بزرگترین شرکت های خصوصی خصوصی چین، دستفروشی محصولات کشاورزی را از طریق پخش زنده نمایش ها آغاز کرد.

این ممنوعیت همچنین آقای را تکان داد. به هسته تغییر دهید. در حالی که موجی از اخراج‌های شغلی صنعت را فرا گرفت، سرمایه‌گذاران در صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایالات متحده شروع به خروج از چین کردند. او می‌گوید: «بنیان‌گذاران استارت‌آپ نگران بودند که آیا در 10 سال آینده به فروش مواد غذایی مانند یو مینهونگ پایان دهند. چانگ گفت.

از آن نقطه پایین به بعد، آقای. لی و آقای مسیرهای چانگ به شدت از هم جدا شد.

آقای. لی فکر کرد که Squirrel AI را رها کند و دوباره شروع کند – این بار در صنعت روباتیک مورد علاقه دولت. در نهایت او نتوانست خود را مجبور به ترک شرکت کند. او همچنین می گوید که با قصد اعلام شده ممنوعیت تدریس، برای کاهش فشار بر خانواده ها موافق است.

او گفت: «این سیاست‌ها ناشی از تفکر بلندمدت است. “آنها تصادفی نیستند – نه مانند ایالات متحده که در آن هنگام تغییر رئیس جمهور، مسیر را تغییر می دهید.”

با این وجود، او با این ممنوعیت تنبیه شد و در مورد آنچه که می‌گفت کاستی‌های خودش بود، نگاهی درون‌گرا داشت. او گفت: «روابط دولت ما چندان عالی نبود.

هوش مصنوعی Squirrel از کار با امکانات آموزشی خصوصی به ساخت تبلت‌های هوشمند بارگذاری شده با نرم‌افزار یادگیری خود روی آورده است.


عکس:

سنجاب هوش مصنوعی

برای آقای چانگ، ماندن در چین دیگر معنی نداشت. او به عنوان یک کارآفرین گفت آنچه مهم است چشم انداز 10 ساله یا حتی چهار ساله نیست. او گفت: “این کاری است که امروز می توانید انجام دهید.”

اواخر سال گذشته، او به ایالات متحده بازگشت و یکی از بنیانگذاران About Time، نام تجاری کافی‌شاپ‌های بی‌زبان بود. امسال، او برای راه‌اندازی Skyrealm، یک پلت‌فرم تجزیه و تحلیل داده‌های مکان واقعی که برای املاک تجاری ساخته شده بود، رفت.

آقای. چانگ امیدوار است که یک شرکت جهانی با هدف قرار دادن بازار ایالات متحده ایجاد کند و در عین حال از استخر استعدادهای فناوری چین استفاده کند. اما افزایش تنش های آمریکا و چین باعث بی اعتمادی کارآفرینان چینی شده است. زمانی که About Time به دنبال یک ویترین فروشگاه جدید بود، صاحبخانه می خواست بداند آیا آقای. چانگ با دولت چین یا شرکت فناوری هوآوی، سازنده تجهیزات مخابراتی که مقامات آمریکایی آن را تهدیدی برای امنیت ملی می نامند، ارتباط داشت.

برای اینکه تحت نظر واشنگتن قرار نگیرند، آقای. چانگ گفت که تیم های تحقیق و توسعه شرکتش را در خارج از چین مستقر خواهد کرد و از هرگونه وجوهی با ارتباط احتمالی با نهادهای تحت حمایت دولت چین اجتناب خواهد کرد.

در شانگهای، Squirrel AI از کار با امکانات آموزشی خصوصی به ساخت تبلت‌های هوشمند بارگذاری شده با نرم‌افزار یادگیری خود روی آورده است. این شرکت آنها را مستقیماً به مصرف کنندگان می فروشد و آنها را رایگان به مدارس دولتی می دهد.

بدهی 125 میلیون دلاری هنوز وجود دارد، اما شرکت نیمی از آن را در درآمد جدید ایجاد کرده است. اعتماد به نفس او کم کم باز می گردد، آقای. لی بار دیگر در مورد گسترش به ایالات متحده صحبت می کند

بنویسید شن لو در [email protected] و کارن هائو در [email protected]

حق چاپ ©2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliancesدانشگاه
تماس با ما