رئیس جاسوسی بریتانیا می گوید شبکه جاسوسی روسیه در اروپا در پی اخراج ها تخریب شده است

لندن – رئیس سازمان اطلاعات داخلی انگلیس روز چهارشنبه گفت که اخراج گسترده بیش از 400 جاسوس روس از اروپا در پی جنگ در اوکراین، به توانایی روسیه برای آغاز عملیات مخفیانه در این قاره آسیب عمیقی وارد کرده است.

کن مک کالوم، مدیر کل MI5 در یک سخنرانی سالانه با تشریح تهدیداتی که بریتانیا با آن مواجه است، گفت که تصمیم چند کشور اروپایی در ماه‌های اخیر برای اخراج حدود 600 مقام روسی – که حداقل 400 نفر از آنها را سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا جاسوس می‌دانند – «به این کشور ضربه زده است. مهم‌ترین ضربه راهبردی علیه سرویس‌های اطلاعاتی روسیه در تاریخ اخیر اروپا».

از زمان حمله به اوکراین در ماه فوریه، بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و ایرلند دیپلمات‌های روسی را که مظنون به ارتباط با فعالیت‌های مخفی هستند، اخراج کرده‌اند.

بریتانیا که در سال 2018، 23 دیپلمات روسی را پس از متهم کردن کرملین به مسموم کردن یک جاسوس سابق در خاک بریتانیا اخراج کرد، از آن زمان به بیش از 100 دیپلمات روس ویزا نداده است تا آنها را از افزایش رده های جاسوسی خود در بریتانیا باز دارد. مک کالوم وی افزود که این اخراج‌های اروپایی و دیگر اخراج‌های اروپایی «نقطه بسیار بزرگی در موقعیت پنهان روس‌ها در سراسر اروپا ایجاد می‌کند».

رئیس جاسوسی بریتانیا هشدار داد که روسیه تنها یکی از چالش‌های بی‌شماری است که بریتانیا از سوی کشورهایی از جمله چین و ایران با آن مواجه است. او هشدار داد که تلاش رژیم ایران برای مهار ناآرامی ها در کشورش منجر به افزایش تلاش سرویس های اطلاعاتی این کشور برای ربودن یا کشتن مخالفان در خارج از کشور شده است. MI5 می گوید از ژانویه دست کم 10 تهدید از این قبیل را در بریتانیا مختل کرده است.

این آژانس هشدار داد، در عین حال، چین همچنان به تهدید درازمدت خود ادامه می دهد، زیرا در میان قانونگذاران و سایرین در جامعه بریتانیا نفوذ ایجاد می کند تا افکار را به نفع چین دستکاری کنند. MI5 هشدار داد که چین همچنین سرکوب مخالفان مستقر در بریتانیا را تشدید کرده است، به ویژه زمانی که اخیراً از کارکنان کنسولگری چین در منچستر انگلیس فیلم گرفته شد که یک معترض را به محوطه خود می کشاند و او را کتک می زند.

سایر تهدیدها کمی کمرنگ شده اند. او گفت که تروریسم اسلامی هنوز سه چهارم پرونده های مرتبط با تروریسم MI5 را تشکیل می دهد. با این حال، به دنبال شکست‌های نظامی هر دو سازمان، مقیاس تهدید ناشی از داعش و القاعده نسبت به چند سال پیش کاهش یافته است. مک کالوم اما فعالیت‌های آن‌ها به الهام بخشیدن به دیگران برای انجام حملات تروریستی ادامه می‌دهد. سازمان جاسوسی از سال گذشته تاکنون هشت حمله تروریستی احتمالی در بریتانیا را مختل کرده است، اما آقای. مک کالوم از بیان اینکه چه تعداد با تروریسم اسلام گرا در ارتباط هستند خودداری کرد.

جنگ در اوکراین باعث شده است که توجه MI5 دوباره به روسیه معطوف شود، زیرا این جنگ “سوالاتی را در مورد امنیت ملی ایجاد کرده است که برخی از افکار آنها را در کتاب های تاریخ گذاشته است.” مک کالوم گفت.

در سال‌های اخیر، روسیه به انجام عملیات‌های متعدد در خاک اروپا متهم شده است، از حمله شیمیایی به جاسوس سابق روسیه در بریتانیا تا قتل یک مخالف چچنی در برلین. مقامات اروپایی همچنین روسیه را به انجام کمپین های اطلاعات نادرست در مورد جنگ اوکراین و تلاش برای مداخله در چندین انتخابات اروپا در سال های اخیر متهم کرده اند.

پس از تهاجم، آژانس های اطلاعاتی در سراسر قاره اطلاعاتی را برای از بین بردن جاسوسان احتمالی به اشتراک گذاشته اند. در ماه ژوئیه، ریچارد مور، رئیس آژانس جاسوسی خارجی بریتانیا MI6، گفت که تقریباً نیمی از جاسوسان روسیه که تحت پوشش دیپلماتیک در اروپا فعالیت می کردند، اخراج شده اند.

رئیس MI5 از اظهار نظر در مورد اینکه چه عملیات مخفیانه روسیه از فوریه در بریتانیا رخ داده است خودداری کرد، اما گفت که تعداد زیادی از آنها وجود نداشته است.

با وجود اخراج ها، آقای. مک کالوم گفت، روسیه همچنان یک تهدید سایبری مهم است. همچنین هنوز هم ماموران مخفی در سرتاسر اروپا دارد. آقای. مک کالوم به پرونده ای در نروژ اشاره کرد که در آن آژانس امنیت داخلی اخیراً اعلام کرد مردی را دستگیر کرده است که مظنون به جاسوسی برای روسیه است در حالی که خود را به عنوان یک دانشگاهی از برزیل در حدود 700 مایلی شمال پایتخت اسلو، پایتخت برزیل معرفی کرده است.

به گفته اطلاعات هلندی، در ماه ژوئن، یک جاسوس روسی تلاش کرد تا تحت پوشش شهروندی برزیل، یک دوره کارآموزی در دادگاه کیفری بین‌المللی بگیرد.

وی گفت: «انگلیس باید برای سال‌های آینده برای تجاوز روسیه آماده باشد. مک کالوم گفت.

به Max Colchester در [email protected] بنویسید

حق چاپ ©2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم