“سمت تاریک ماه” پینک فلوید هنوز هم طنین انداز است

ترانه‌های غم‌انگیز و غم‌انگیز درباره جنون، فناپذیری و طمع، با سازهای تنش‌زا. آیا این طرحی برای یک فیلم پرفروش بود؟ به سختی به نظر می رسد که ساخت یکی از پرفروش ترین آلبوم های تمام دوران باشد.

اما نمی توان منکر محبوبیت و سرسختی “سمت تاریک ماه”، آلبوم پاک نشدنی ای که پینک فلوید 50 سال پیش، در 1 مارس 1973 منتشر کرد، وجود دارد. “سمت تاریک” که مانند یک تک سنگی غیرقابل وصف ظاهر می شد، تقریباً تمام زمان را صرف کرد. 14 سال آینده – از طریق پانک، دیسکو، هیپ هاپ اولیه و دوران اوج پاپ MTV – در 200 تاپ برتر بیلبورد ثبت شده است نمودار آلبوم در طول روزهای آنالوگ، مادی فروشگاه‌های ضبط و ال‌پی‌های وینیل، زمانی که خرید آلبوم یک تعهد بود، وارد شد. و مهم نیست که “Dark Side” چقدر آشنا شد و به یک رادیو FM تبدیل شد، مردم همچنان کپی خود را می‌خواستند، یا شاید یک کپی جدید جایگزین نسخه خراشیده شده باشند. در عصر دیجیتال، آلبوم “سمت تاریک ماه” در سی دی به چارت ها بازگشت و میلیون ها نفر فروخت و سپس پخش شد.

موفقیت “سمت تاریک” جاه طلبی های پینک فلوید و رهبر آن، راجر واترز را برانگیخت، که از آن زمان تاکنون در عرصه ها و استادیوم ها گشت و گذار کرده است. واترز، 79 ساله، امسال “اولین تاریخ خداحافظی” خود را برگزار می کند. او “دیوار” را تصور کرد، یک اپرای راک روایی که در سال 1979 منتشر شد، که رفلکس های ضد اقتدار او، از اساتید مدرسه گرفته تا سران دولت را به تصویر می کشد. او آن را در پس زمینه دیوار برلین اجرا کرده است. دهه‌ها بعد، واترز اظهارات سیاسی بداخلاق، مبتنی بر نظریه توطئه و طرفدار روسیه را منتشر کرد که بسیاری از طرفداران سابق از آن متنفر بودند. وقتی “سمت تاریک” ظاهر شد، همه چیز در آینده دور بود.

البته، یک نسخه لوکس دیگر برای آخرین سالگرد «سمت تاریک» وجود خواهد داشت. با ورود به 24 مارس، مجموعه جعبه‌ای جدید دارای ریمیکس‌های با وضوح بالا و صدای فراگیر و سایر موارد اضافی است، اگرچه پس از انتشار مجدد جامع “نسخه غوطه‌وری” در سال 2011 تا حد زیادی اضافی است. هر دو “Immersion” و مجموعه جدید شامل اجرای شایسته کنسرت 1974 هستند. از «سمت تاریک»، با صدای زنده قوی و پارازیت های طولانی روی صحنه.

واترز همچنین بازسازی کامل خود از “Dark Side” را اعلام کرده است که وکال اصلی خود را خواهد داشت – نه صدای خفن و دلگیر گیتاریست پینک فلوید، دیوید گیلمور – با سخنان واترز بر روی سازهای آلبوم، همراه با ” بدون تکنوازی گیتار راک اند رول.”

اوه اوه

در سال 1973، “Dark Side” آلبومی بود که به همان اندازه برای نشان دادن یک استریو جدید – یا، برای تعدادی از کسانی که اولیه از آنها استفاده می‌کردند، یک سیستم چهارصدایی – یا در ارتباط خصوصی با هدفون و یک هدفون، به خوبی کار می‌کرد. تیک تاک ساعت‌ها، آلارم‌ها و زنگ‌هایی که «زمان» را باز می‌کنند، حتی زمانی که دیگر غافلگیرکننده نیستند، به طرز شگفت‌انگیزی واقع‌گرایانه هستند، و سینت‌سایزرهای دائمی حرکت و قدم‌های ناامیدکننده «در فرار» برای همیشه سرگیجه‌آور هستند.

تمپوهای باشکوه، لحن‌های غارنشین و قاب‌بندی‌های باشکوه، جدیت بالای «سمت تاریک» را اعلام می‌کند که با صدای ضربان قلب شروع و به پایان می‌رسد. این آلبوم صداهای فراگیر و گفته های بزرگ را با تجربه در مقیاس انسانی در کنار هم قرار می دهد. آهنگ‌های آن با صداهایی از خدمه و دوستان پینک فلوید در جاده‌ها پر شده است، و جملاتی مانند «من همیشه دیوانه بودم» را با لهجه‌های طبقه کارگر پخش می‌کنند.

مانند دیگر پرفروش‌ترین فیلم‌های دهه‌های 1970 و 1980 – «هیجان‌انگیز» مایکل جکسون، «هتل کالیفرنیا» از ایگلز، «شایعه‌ها» از فلیت‌وود مک – «سمت تاریک» به‌رغم صیقل بودن تولیدش، به سرخوردگی، ترس و رنجش می‌پردازد. در دل مشکل و وسواس دارد، مرتب نیست. گروه‌ها و تهیه‌کنندگان بی‌شماری از پینک فلوید یاد می‌گیرند که چگونه عظمت و ناراحتی را در هم آمیزند، چگونه چند صدای خوب می‌توانند چیزی بیش از نمایش حیرت‌انگیز بودن را بیان کنند.

«سمت تاریک» تا حد زیادی محصول دوران خود بود. اوایل دهه 1970 دوران اوج پروگ راک بود، به‌ویژه در بریتانیا، جایی که گروه‌هایی مانند جنسیس، کینگ کریمسون و Yes در حال ساخت آهنگ‌های بلند و پرده‌برداری از مفاهیم پیچیده بودند. اما اوایل دهه 1970 همچنین زمانی بود که وعده‌های آرمان‌شهری دوران هیپی‌ها در حال محو شدن بود که به دلیل منافع ریشه‌دار و مشارکت شرکت‌ها به عقب رانده شد. “سمت تاریک” امیدهای ساده لوحانه را به تصویر می کشد.

این هشتمین آلبوم پینک فلوید بود، ادامه کار کالتی که مترادف با سایکدلیا و پراگرسیو راک بود: با ساختارهای گسترده و جم های باز، با معماهای کلامی و با قدردانی از بافت های پر طنین و جلوه های فضایی.

سید بارت، ترانه سرای بنیانگذار پینک فلوید، در سال 1968 به دلیل مشکلات روانی گروه را ترک کرد و حس هوسبازی خود را با خود همراه کرد. واترز به عنوان رهبر جدید و زیباتر خود ظاهر شد. اما قبل از اینکه مختصر و شفافیت نسبی «سمت تاریک» مورد توجه قرار گیرد، یک رشته از آلبوم‌های ناهموار، پر از جم‌های استودیویی بی‌شکل طول کشید. در حالی که این آلبوم به‌عنوان یک مجموعه 42 دقیقه‌ای پراگ راک – علی‌رغم ضرورت، در سال 1973، ورق زدن یک ال‌پی – آشکار می‌شود، همچنین دارای آهنگ‌هایی به وضوح مشخص شده است که ایستگاه‌های رادیویی می‌توانند پخش کنند. واترز عمداً اشعار خود را صریح‌تر و ساده‌تر از قبل کرد: «پول، گاز است/ آن را با دو دست پول نقد کن و مخفی‌سازی کن».

واترز به موضوعات بزرگی پرداخت: «زمان»، «پول»، جنگ، اجتناب ناپذیر بودن مرگ، بی اهمیت بودن زندگی روزمره، اهمیت استفاده از لحظه. دیدگاه او خشن است. او در «نفس (در هوا)» زندگی را «مسابقه‌ای به سوی قبر اولیه» توصیف می‌کند. در “زمان، او مشاهده می کند که هر طلوع خورشید شما را “یک روز به مرگ نزدیک تر” می کند. اما دلیل تبدیل شدن «سمت تاریک» به یک فیلم پرفروش این است که موسیقی پینک فلوید – گروه کامل، با کیبوردهای خودآگاه اما اساسی ریچارد رایت، واترز روی باس، نواختن درام ثابت نیک میسون و گیتار کاوشگر، اسلش و تیز گیلمور – همه اینها را به چالش می کشد. بدبختی

این آلبوم به طور چشمگیری و غیرقابل اجتناب به سمت آهنگ هایی است که هر طرف LP را می بندند. کنسرت بزرگ در آسمان، که سمت 1 را به پایان می‌رساند، پیشروی از آکوردهای کیبورد آهنگین از رایت است که در بالای آن کلماتی گفته می‌شود که ترس از مرگ را انکار می‌کنند – “وقتی باید بروی” – و بعد از آن کلر توری می‌پرد. ، بداهه نوازی آوازی پرچرب. او یک نیروی خالص زندگی است، با درد، آزادی و اراده در صدایش، که از پذیرش فراموشی امتناع می کند. (توری تنها پس از شکایت از گروه، اعتبار آهنگساز را برای آهنگ برتر خود در سال 2005 به همراه یک توافق نامعلوم دریافت کرد.)

نتیجه‌گیری آلبوم – «آسیب مغزی» که به «کسوف» تبدیل می‌شود، هر دو توسط واترز نوشته شده‌اند – تاریک به نظر می‌رسد اما احساسی فراتر از آن دارد. در «آسیب مغزی» خواننده احساس می‌کند که تسلیم بیماری روانی شده است. او هشدار می دهد که “دیوانه در سر من است.” در گروه کر، او می‌خواند: “اگر سرت هم از پیش‌گویی‌های تاریک منفجر شود/ تو را در نیمه تاریک ماه می‌بینم.”

سپس، در «کسوف»، او راه خود را به سوی یک یگانگی وحیانی در پیش می‌گیرد – «همه آنچه اکنون است و همه چیزهایی که رفته است/و همه چیزهایی که قرار است بیایند و همه چیز زیر خورشید هماهنگ است» – فقط برای اینکه ببیند که تاریکی آن را بلعیده است. “خورشید توسط ماه گرفته شده است.” اما در هر دو آهنگ، موسیقی در پشت سر او موج می زند، با ارگ کلیسایی و آکوردهای اصلی قوی، نوازندگی گیتار و هارمونی گروه کر انجیل. با پایان آلبوم، خبرهای فاجعه مانند پیروزی به نظر می رسد. این یک فینال آرنا-راک است.

واترز در مصاحبه های اخیر پیام آلبوم را مثبت تر توصیف کرده است. او در فوریه به برلینر سایتونگ گفت: «آنچه واقعاً مهم است ارتباط بین ما به عنوان انسان، کل جامعه انسانی است. این تجدیدنظر طلب است. “سمت تاریک” در بیگانگی، بیهودگی و ناامیدی تجمل می کند. تداوم آن نشان می دهد که چقدر شنوندگان همین احساس را دارند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم