شفای هائیتی در مواجهه با افزایش خشونت جنسی

کلودین* به دره ای وسیع در بالای شهر پورتو پرنس پایتخت هائیتی نگاه می کند. سرسبزی پوشش گیاهی استوایی، هوای خنک خنک و ابرهای کم ارتفاع در تضاد کامل با کوچه پس کوچه های گرد و غبار، گرم و خفه کننده پتیونویل، پایین دره، جایی که چهار سال پیش او قربانی آزار جنسی بود که تغییر کرد. هر زندگی

او گفت: در آن زمان من 16 ساله بودم و با پسر عمویم و شوهرش زندگی می کردم. من از بچه هایشان مراقبت می کردم، انگار بچه های خودم هستند». کلودین باید در مدرسه می بود، اما پس از مرگ مادر و مادربزرگش، چاره دیگری نداشت جز اینکه در خانه پسر عمویش کارگر خانگی شود. در آنجا بود که توسط شوهر عمویش مورد تجاوز جنسی قرار گرفت.

نمی‌دانستم چه کنم اما یکی از دوستان ماجرا را به پلیس گزارش کرد، اما کاری برای یافتن مرد انجام نشد.»

پناهگاهی از سوء استفاده

یک سال پس از تولد دخترش، کلودین به پناهگاهی برای کودکان زیر سن قانونی که بسیاری از آنها مانند او از نوزادان تازه متولد شده مراقبت می کردند، برده شد. این پناهگاه که او اکنون سه سال است در آن زندگی می کند، توسط رافا هاوس اداره می شود، سازمانی که متعهد به پایان دادن به قاچاق و بهره کشی جنسی از کودکان است.

اقلام شخصی برای خرید ساکنان خانه رافا موجود است.

هائیتی سازمان ملل/ دانیل دیکنسون

ناهومی آگوستین هماهنگ کننده پروژه برای سازمان غیردولتی بین المللی در هائیتی است. او گفت: «بسیاری از زنان جوان در اینجا قربانی فقر و ناامنی شدید هستند، تا جایی که فقدان خدمات اولیه و فرصت‌هایی که به آن‌ها دسترسی دارند، باعث می‌شود که آنها در برابر سوء استفاده آسیب‌پذیر شوند.

این پناهگاه، که در ساختمانی عمداً نامحسوس، در محله ای آرام بالای پورتو پرنس واقع شده است، از زنان جوان در بهبود تجربیات آسیب زا حمایت می کند. ناهومی آگوستین گفت: “ما رویکردی کل نگر داریم و طیف وسیعی از خدمات از جمله مراقبت های پزشکی و روانی، مسکن و مشاوره حقوقی و همچنین میانجیگری خانواده را ارائه می دهیم.”

هدف این است که به هر زن جوان کمک شود تا در مدت یک سال به خانواده اش بازگردد تا زمانی که امن باشد، اما بسیاری مانند کلودین مدت بیشتری می مانند. این پناهگاه در حال حاضر می تواند 24 زن جوان و همچنین نوزادان آنها را در خود جای دهد، اما یک مرکز جدید در حال ساخت است که می تواند تا 80 نفر را مراقبت کند.

ابتکار Spotlight، با مشارکت صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، از این پناهگاه و سایر پناهگاه ها برای زنان در هائیتی حمایت می کند.

تجاوز جنسی به عنوان یک سلاح

جرالدین آلفریس کارشناس خشونت مبتنی بر جنسیت در یونیسف است. هائیتی، و به ویژه پورتو پرنس، پایتخت، در حال تجربه موجی از خشونت های گروهی است. او گفت که هزاران دختر و زن آواره می شوند که آنها را در برابر بدرفتاری بسیار آسیب پذیر می کند.

در ماه ژوئیه، سازمان ملل متحد اعلام کرد که باندهای رقیب در محله سیت سولیل در پورتو پرنس، «استفاده سیستماتیک از تجاوز جنسی علیه زنان و دختران را به عنوان سلاح جنگی به کار می گیرند».

جرالدین آلفریس گفت: «تجاوز به تجاوز گروهی یک رویداد غم انگیز است و بنابراین ما تلاش می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بازماندگان کمک مورد نیاز خود را دریافت می کنند.

کلودین در سن 16 سالگی مورد تجاوز جنسی قرار گرفت.

هائیتی سازمان ملل/ دانیل دیکنسون

ابتکار Spotlight در هائیتی بر پایان دادن به خشونت خانگی، تجاوز جنسی، زنای با محارم، آزار و اذیت جنسی، خشونت فیزیکی و روانی و همچنین محدودیت های دیگر بر آزادی و حقوق زنان و دختران تمرکز دارد. همچنین هدف آن ارائه مراقبت های جامع به زنان و دخترانی است که از خشونت بازمانده اند.

اولریکا ریچاردسون، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در هائیتی، در بازدید از پناهگاه، گفت: «شنیدن داستان های این زنان و دختران جوان بسیار نشاط آور بود، و افزود که «من نیز احساس امیدواری کردم و اهمیت خدماتی را که به آنها ارائه می شود، درک کردم. آنها دسترسی دارند.»

“من به ابتکار Spotlight و کمک های بسیار مورد نیازی که همراه با شرکای محلی ما ارائه می کند افتخار می کنم، اما آنچه در این دیدار شنیدم یادآور فوری فوریت برای مقابله با علل اصلی خشونت جنسی است.”

در پناهگاه بالای پورتو پرنس، بازماندگانی مانند کلودین می‌توانند درس بخوانند و در کلاس‌های مدرسه شرکت کنند که بسیاری از آنها در جوانی از دست داده بودند. آنها همچنین می‌توانند در کلاس‌های عملی برای یادگیری مهارت‌هایی مانند خیاطی یا صابون‌سازی شرکت کنند، که می‌تواند به آنها کمک کند تا مقدار کمی پول به دست آورند که اولین گام مهم برای ایجاد استقلال است.

کلودین گفت: رفتن به مدرسه بسیار مهم است. «اگر مثل من برای خانواده ای کار می کنید، فقط دریافت غذا و داشتن تخت کافی نیست. باید به شما این فرصت داده شود که مطالعه کنید و برای خود زندگی بسازید.»


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم