شورای حقوق بشر می شنود که در افغانستان، زنان از ناامیدی جان خود را می گیرند

این در حالی است که مجمع عالی حقوق ملل متحد در ژنو با درخواست کشورهای عضو برای یک بحث فوری نادر در مورد این موضوع در این جمعه موافقت کرد.

فوزیه کوفی، معاون پیشین پارلمان افغانستان، خطاب به شورا گفت که کمبود فرصت و بیماری روانی تلفات وحشتناکی دارد: «هر روز وجود دارد. حداقل یک یا دو زن که به دلیل کمبود فرصت، برای سلامت روان، به دلیل فشاری که وارد می‌شوند، خودکشی می‌کنند..

«این واقعیت که دختران 9 ساله فروخته می شوند، نه تنها به دلیل فشار اقتصادی، بلکه به دلیل این واقعیت است که هیچ امیدی به آنها و خانواده آنها نیست، طبیعی نیست.»

باچله «حذف پیشرونده» را برجسته می‌کند

میشل باشله، مسئول حقوق بشر سازمان ملل متحد، با تکرار نگرانی گسترده بین‌المللی برای مردم عادی افغانستان، بیکاری گسترده زنان، محدودیت‌های اعمال شده در نحوه لباس پوشیدن و دسترسی آنها به خدمات اولیه را محکوم کرد.

خانم خانم، مشاغل تحت مالکیت و اداره زنان تعطیل شده اند. باشله افزود، مطابق با تصمیم مقامات عملی که در اوت 2021 قدرت را به دست گرفتند، 1.2 میلیون دختر دیگر به آموزش متوسطه دسترسی ندارند.

«مقامات عملی که من با آنها در سفر خود در ماه مارس سال جاری ملاقات کردم، گفتند که به تعهدات حقوق بشری خود تا آنجا که [being] مطابق با شرع

“کافی با وجود این اطمینان ها، ما شاهد طرد تدریجی زنان و دختران هستیم از حوزه عمومی و ظلم نهادینه شده و سیستماتیک آنها».

خانم. باشله ایجاد مجدد یک مکانیسم مستقل برای دریافت شکایات از مردم و حمایت از قربانیان خشونت مبتنی بر جنسیت را تشویق کرد.

«در کنار حق بودن، یک ضرورت عملی نیز هست» کمیساریای عالی گفت. در بحبوحه بحران اقتصادی، مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی ضروری است، که خود مستلزم دسترسی به آموزش، آزادی رفت و آمد و از خشونت است.

زنان “نامرئی” شدند

همچنین ریچارد بنت، گزارشگر ویژه آن برای حقوق بشر در افغانستان، طی سخنانی در شورای حقوق بشر، تلاش وحشتناک طالبان برای ایجاد زنان را توصیف کرد.نامرئی، با حذف تقریباً کامل آنها از جامعه“.]

این کارشناس مستقل حقوق به عنوان نمونه ای از نیات دوفاکتو مقامات برای تحمیل «تبعیض جنسیتی مطلق» خاطرنشان کرد: زنان اکنون توسط مردان در لویه جرگه کابل نمایندگی می شوند، یا مجمع بزرگ علما و بزرگان دین.

چنین اقداماتی در تضاد با تعهدات افغانستان بر اساس معاهدات متعدد حقوق بشری است که این کشور یکی از کشورهای عضو است. بنت پیش از این اصرار داشت که وضعیت زنان «به طور گسترده ای زندگی زنان را کاهش می دهد، به طور عمدی به استقلال، آزادی و کرامت زنان و دختران حمله می کند و فرهنگ معافیت از مجازات برای خشونت خانگی، ازدواج کودکان و فروش و قاچاق دختران را ایجاد می کند. فقط چند مورد از عواقب را نام ببرید».


دختران در مکتب هرات افغانستان.

© یونیسف/سید بیدل

دختران در مکتب هرات افغانستان.

وعده های شکسته شده

علیرغم تضمین های عمومی طالبان مبنی بر احترام به حقوق زنان و دختران، آنها گام به گام تبعیض علیه زنان و دختران را احیا می کنند. گفت خانم کوفی یکی از اعضای سابق تیم مذاکره کننده صلح با طالبان گفت که بنیادگرایان “بدیهی است که به وعده های خود در مورد آنچه در جریان مذاکرات به ما می گفتند، در مورد احترام به حقوق اسلامی برای زنان عمل نکرده اند.”

خانم. کوفی افزود که «در واقع کاری که آنها انجام می دهند در تضاد با اسلام است. دین زیبای ما با خواندن شروع می شود. اما امروز طالبان به نام همان مذهب، 55 درصد جامعه را از رفتن به مکتب محروم می کنند.

پاسخ افغانستان

برای نصیر اندیشه، سفیر و نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل در ژنو، “وضعیت زنان و دختران در افغانستان چیزی جز یک مکانیسم نظارتی قوی برای جمع آوری، تجمیع و تجزیه و تحلیل شواهد نقض، مستندسازی و راستی آزمایی اطلاعات، شناسایی افراد مسئول برای ارتقای پاسخگویی و جبران خسارت قربانیان، و ارائه توصیه ها نمی طلبد. برای پیشگیری موثر از تخلفات بعدی».

پیش نویس قطعنامه در مورد وضعیت زنان و دختران در افغانستان در شورای حقوق بشر در حال مذاکره است و در 7 جولای مورد بررسی قرار خواهد گرفت.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم