فرارو | عملکرد نیمه اول سال است

بر اساس بررسی ها، افزایش غیررسمی قیمت دلار در شش ماهه اول سال 1401 حدود 20 درصد به ثبت رسیده است. این در حالی است که قیمت دلار در 6 ماهه اول سال 1400 تنها حدود 11 درصد رشد را تجربه کرد. کارشناسان افزایش انتظارات تورمی را یکی از مهم ترین دلایل افزایش نرخ دلار در نیمه اول سال جاری می دانند.

به گزارش دنیای اقتصاد، قیمت دلار در بازار آزاد از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 20/07 درصد رشد داشته است. در عین حال قیمت این ارز در 6 ماهه نخست سال گذشته تنها حدود 11 درصد رشد داشته است. به عقیده بسیاری از تحلیلگران، نوسانات سطح انتظارات از تورم آحاد جامعه ناشی از تغییرات و نشست های سیاسی را می توان ششمین پویایی افزایش قیمت دلار دانست. اما از سوی دیگر نهادهای بازارساز نیز در 6 ماهه نخست سال جاری تلاش چشمگیری برای کنترل نرخ ارز انجام دادند. در نهایت قیمت هر دلار آمریکا در معاملات نخستین روزهای پاییز 1401 نیز با حدود 150 تومان افزایش نسبت به قیمت های هفته گذشته به رقم 31 هزار و 670 تومان رسید. اما برخلاف روند افزایشی قیمت دلار در روزهای گذشته، قیمت هر قطعه سکه طلا به سبک جدید با حدود 17 هزار تومان کاهش به رقم 14 میلیون و 323 هزار تومان رسید.

عملکرد نیمه اول سال است

از ابتدای امسال قیمت دلار در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران افزایش چشمگیری را تجربه کرد. بر اساس بررسی های انجام شده، قیمت این ارز در روزهای پایانی اسفندماه سال گذشته به ازای هر برگ اسکناس آمریکایی معادل عددی 26000 و 250 تومان در تاریخ 6 اسفند 1400 معامله شد. این در حالی است که آخرین قیمت ثبت شده در شهریور ماه برابر با 31 هزار و 520 تومان بوده است. بر اساس اعداد و ارقام نرخ رشد غیررسمی دلار از ابتدای سال جاری تاکنون معادل 07/20 درصد بوده است. از سوی دیگر با بررسی عدد مذکور با شاخص بازدهی دلار در 6 ماهه نخست سال گذشته، مشاهده می شود که دلار در مدت مشابه 9 درصد رشد بالاتری را به ثبت رسانده است.

بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان بازار ارز، عمده نوسانات مشاهده شده در نرخ ارز از ابتدای سال جاری در راستای تغییر انتظارات تورمی افراد، جامعه و بازار رخ داده است. از روزهای پایانی سال گذشته و با گمانه زنی ها مبنی بر شکست مذاکرات هسته ای در وین، قیمت دلار با شیب نسبتا ملایمی رو به افزایش بوده است. در روزهای پایانی فروردین ماه با انتشار سیگنال های منفی قابل توجهی، قیمت این صندلی ها افزایش هیجانی داشت و همزمان، قبض آمریکا در 22 ژوئن به سقف تاریخی خود یعنی 33 هزار و 150 تومان رسید. اما با از سرگیری مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی، قیمت دلار دوباره کاهش یافت و کانال به تعادل 29 هزار تومانی رسید. از سوی دیگر، تلاش بازاریاب برای کنترل نرخ ارز نیز عامل مهمی در جلوگیری از افزایش قیمت دلار بود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم