محمد مهاجری: 200 هزار نفر اعتراض کردند. آیا 200000 نفر واقعاً زیاد نیستند؟

محمد مهاجری گفت: اتفاقاتی که امسال افتاد رهبر نداشت، شاید عده ای خوشحال شوند که این اغتشاشات رهبر ندارد و نبود رهبر را باید به این معنا گرفت که می توان این اتفاقات را به زودی کنار هم گذاشت.

به گزارش اقتصاد آنلاین، محمد مهاجری از فعالان سیاسی گفت: زمانی که تظاهرات یا اغتشاشات رهبر ندارد و مبتنی بر اندیشه واقعی نباشد، 10 تا 15 روز یا حتی یک ماه در خیابان ها تظاهرات می شود. و در نهایت به پایان برسد. زیرا هیچ رهبری وجود ندارد که بتواند خط و جهت بدهد و نتیجه مشخص است. اما با توجه به اینکه رهبر دیگر یک تهدید آشکار نیست، یک تهدید بزرگ محسوب می شود. این بدان معناست که در خیابان ها و آشوب ها، هر فردی رهبر خودش است و کسی نیست که نگران و سازماندهی تولید باشد. هر کدام از این افراد می توانند مانند یک رهبر عمل کنند و در هر جایی منفجر شوند و حوادث تلخی را رقم بزنند.

مهاجری با اشاره به تسری اعتراضات به دانشگاه ها گفت: این توافقنامه منفی نیست، هرچند ممکن است ادامه این روند مانع تحصیل و ادامه تحصیل شود، اما جنبش دانشجویی در کیشور بسیار بوده است. محبوب، چه قبل و چه بعد از انقلاب». این حرکتی است که می تواند از دانشگاه بیرون بیاید و در بخش های مختلف جامعه تحول ایجاد کند. با این حال دانشگاه یک ویژگی خاص دارد و با بقیه خیابان ها متفاوت است. البته من نمی گویم افرادی که در خیابان هستند بی سواد هستند. اما در هر صورت اگر این اتفاقات در دانشگاه بیفتد به نظر من منطقی تر است.

وی گفت: میانگین سنی کسانی که در این اعتراضات شرکت می کنند 20 تا 22 سال است، برخی می گویند جوان و احساساتی هستند. من این موضوع را انکار نمی کنم، اما در ده سال آینده تقریباً 50 تا 60 درصد توانایی های نوجوانان در دهه 80 سقوط خواهد کرد. بنابراین نادیده گرفتن این قشر از جامعه و تظاهر به اینکه اشتباهی در کار نیست، می تواند جامعه را به سمت انفجار بیشتر سوق دهد.

محمد مهاجری گفت: 150 یا 200 هزار نفر به خیابان آمدند، من این را انکار نمی کنم. اما 200000 نفر مقدار کمی نیست. همچنین از 150 تا 200 هزار نفر چند نفر با این موافق هستند؟ من معتقدم این عدد باید در 10 ضرب شود و حتی شاید در 100 ضرب شود تا مقیاس تعداد افراد واقعی مخالف را بفهمیم.

این فعال در ادامه خطاب به اصولگرایان اظهار داشت: برخی از تحلیل های صداهای امروز خطرناک است. اینکه می گویند این افراد فقط بعد از مشکلات غیراخلاقی هستند کاملا اشتباه است. اگر امروز از مردمی که در خیابان تظاهرات می کنند بپرسید، می گویند مذهبی نیستند، می گویند بله یا می خواهند نظام را به هم بزنند و نظام سرنگون شده است، می گویند بله، می گویند بله یا نمی توانند. برای صحبت با دولت یعنی هر چیز بدی را تذکر بدهند، تایید می کنند. در چنین شرایطی مجموعه حرف هایی که به ویژه از سوی برخی مسئولان مطرح می شود، کاری جز ناراحتی مردم ندارد. اگر دولت می خواهد صداها شنیده شود راهش نیست.

مهاجری راه برون رفت از این شرایط را اینگونه تعبیر کرد و گفت: انتخابات مجلس را در پایان سال 1402 داریم، از این پس باید به جامعه سیگنال هایی داده شود که این انتخابات آزادانه برگزار شود. پیشنهاد می کنم در این مدت شورای نگهبان به هیچ عنوان در تایید صلاحیت ها و هرکسی که می خواهد کاندیدا شود دخالت نکند. مطمئنم تعداد افراد نامناسبی که بدون بررسی ظرفیت وارد مجلس می شوند از تعداد افراد نامناسب در مجمع هم کمتر است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم