وعده هایی که دروغ بود کیشتان کاوی به فیلسفاه بــــ

کد خبر : 1850956 |
08 فروردین 1401 ساعت 18:50 |
73.3 هزار بازدید |

21
نقطه نظر

استعدادی که هدر رفت

ژاوی اصلاً جسارت استادش پپ گواردیولا را ندارد و بارسا برخلاف قول هایی که داده بود طبق فلسفه و سبکی که پپ زنده کرده بود بازی نمی کند و حتی نتایج خوبی هم نمی گیرد.

وعده هایی که دروغ بود: کیشتان کاوی به فیلسفاه بــــ

به گزارش “ورزش”، ژاوی هرناندز سال گذشته در آن روزها به بارسلونا بازگشت و بیابانی را تصاحب کرد. او هنوز آمادگی پذیرش هدایت تیمی مانند بارسلونا را نداشت و تاکنون رکوردش شکست پشت سرگذاشتن بوده است. این روزها می توانید ژاوی و ژاوی آلونسو را با یکدیگر مقایسه کنید.

ژابی مقابل ژاوی

یک ماه پیش بود که ژابی هدایت بایرلورکوزن را پذیرفت. او به لیگی هم رفت که فوتبالش را تمام کرد و با بایرن مونیخ بازی کرد. ژابی حالا با عنوان مربی به بوندسلیگا بازگشته است و به همین بهانه شبکه «دویچه واله» تیمی را برای تهیه گزارش ویژه از ژابی راهی اسپانیا کرده است. این تیم در مسیر زادگاه ذهبی قرار دارد و قصد دارد از تمامی مراحل رشد و تکامل اعم از عنوان یک فوتبالیست و سپس مربی ترسیم کند. ژابی فوتبال خود را از کجا شروع کرد و چگونه به پیراهن تیم های بزرگ فوتبال اروپا و تیم ملی اسپانیا رسید. افتخارات جابی بر کسی پوشیده نیست. او دو قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا، یک یورو و یک جام جهانی را به دست آورده و حالا عنوان اولین تجربه مربیگری خود یعنی هدایت لورکوزن را پذیرفته است. ژاوی، هم تیمی سابق ژاوی در تیم ملی اسپانیا، یک سال قبل اولین تجربه مربیگری بزرگسالان خود را پذیرفت، اما این دو مسیر کاملا متفاوتی را در پیش گرفته اند.

این تمرکز زندگی واقعی روی خاویر است. فردی که در 5 نوامبر 2021 جایگزین رونالد کومان در بارسلونا شد و تا به امروز دوران مربیگری او بدون شکست و ناکامی در بارسا بوده است. ژاوی با بارسا از مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا حذف شد و به لیگ اروپا سقوط کرد. سپس در ژانویه 2022، رئال مادرید در نیمه نهایی سوپرکاپ اسپانیا با نتیجه 3-2 شکست خورد و به فینال نرسید. کمی بعد بارسا از رسیدن به نیمه نهایی کوپا دل ری بازماند و بیلبائو را شکست داد. ماجراجویی های بارسا ژاوی در لیگ اروپا نیز با شکست فرانکفورت در مرحله یک چهارم نهایی به پایان رسید. بارسا پس از رئال مادرید در لالیگا دوم شد و در هر صورت توانست سهمی از لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد. در فصل جاری بارسا با ژاوی دوباره از لیگ قهرمانان حذف شد و باید در لیگ اروپا به کار خود ادامه دهد.

ژاوی پس از شکست 3-0 مقابل بایرن در نوکامپ گفتدر پایان فصل، اگر نتایجی پیش بینی نشود، من اولین نفری خواهم بود که می روم. ناامیدی تلخ بود اما گفتم هنوز در حال بازسازی هستیم.

ژاوی 17 فصل در بارسلونا بازی کرد و سپس در سال 2015 ترجیح داد به قطر برود. او به لیگی رفت که به وضوح با لالیگا متفاوت بود. قدرت السد هم قابل مقایسه با بارسلونا نبود. او پس از اتمام دوران فوتبالش در السد مربیگری را آغاز کرد و در واقع اولین تجربه مربیگری اش در تیمی در سطح پایین و در لیگی کاملا متفاوت با سطح اول فوتبال اروپا بود. به کادر مربیگری و تیم نگاه کنید، همه آنها بدون تجربه در سطح اول فوتبال جهان مانند او هستند. اسکار، برادر ژاوی، دستیار اول اوست. سرخیو آگوئره، دستیار دیگر ژاوی، ابتدا در کاتالونیا مشغول به کار بود. ایوان تورس، بدنساز نیز در رئال آویلا کار می کرد.

دو مسیر فوتبال کاملاً متفاوت است

و انجاست که دو دفرة بوجور بین جاوی و جابی نهفتة است. اولین نکته این است که آلونسو در سه لیگ معتبر اروپایی بازی کرده و همیشه در بالاترین سطح بازی کرده است. وی از آکادمی رئال سوسیداد و پس از مدت کوتاهی در ایبار به تیم اول سوسیداد اضافه شد و با این تیم به قهرمانی آستانه در فصل 3-2022 نیز رفت. ژابی سپس تصمیم گرفت به لیورپول برود، تیمی که در آن چیزهای زیادی یاد گرفت و در نهایت از کار کردن زیر نظر رافا بنیتز خسته شد و به اسپانیا بازگشت تا برای رئال مادرید زیر نظر مربیان مختلفی مانند پگرینینی، ژوزه مورینیو و کارلو آنچلوتی بازی کند. در تابستان 2014، او در رفتن به آلمان و پیوستن به بایرن پپ گواردیولا تردید نکرد و در حالی که هنوز در اوج بود بازنشسته شد.

بازی برای چهار تیم مختلف در سه کشور مختلف به آلونسو اجازه داد تا سبک ها و زمینه های بسیار متفاوتی از فوتبال را بیاموزد و تجربه کند که در دوران مربیگری خود نیز تکرار کرده است. ژابی پس از شروع بازی در رده های پایین رئال مادرید، در پذیرش پیشنهاد هدایت تیم دوم یعنی سوسیداد تردیدی به خود راه نداد. او در فصل دوم مربیگری توانست تیم دوم سوسیداد را به دسته دوم فوتبال اسپانیا برساند اتفاقی که 60 سال در این باشگاه رخ نداده بود.

همانطور که انتظار می رفت در تیمی که هدف اصلی آن نه نتیجه، بلکه رشد بازیکن برای تیم اول رئال سوسیداد است و یک سال بعد با سوسیداد ب به لیگ دسته سوم بازگشت. اگرچه مهم ترین نکته در مورد ذهبی این است که تاکنون هشت بازیکن از تیم دوم توانسته اند بازی را برای تیم اول تجربه کنند و این تجربه بسیار غنی برای ذهبی بود. آلونسو پس از سه فصل حضور در تیم دوم سوسیداد، مرحله اول تمرینات مربیگری خود را به پایان رساند و به جای عجله و پذیرش اولین پیشنهاد بزرگ، تصمیم گرفت تا پیشنهادی صبر کند که علاوه بر جذابیت، راحت ترین پیشنهاد نیز باشد. پیشنهاد برای پیشرفت او. .

و این دومین تفاوت ژاوی و ژاوی است که حتی با اطلاع از شرایط پیچیده اقتصادی، اجتماعی و ورزشی باشگاه کاتالانی مورد قبول سرمربی بارسلونا قرار گرفت. ژاوی حتی انتخاب اول خوان لاپورتا، رئیس باشگاه هم نبود. درست است که فرصت هایی وجود دارد که فقط یک بار در زندگی اتفاق می افتد، اما خطر این تصمیم، هم برای او و هم برای بارسا، بسیار زیاد بود. ژاوی آماده نبود و در سطح بسیار پایینی از تیمش راهی بارسلونا شد. هر چقدر هم که در بارسلونا یک اسطوره و یک فوتبالیست مشهور باشید، هیچ تضمینی برای موفقیت در مربیگری این باشگاه وجود نخواهد داشت.

پپ گواردیولا از ژاوی باهوش تر است

زمانی که پپ گواردیولا در تابستان 2008 به عنوان سرمربی جدید بارسلونا معرفی شد (یادتان باشد که پپ سرمربی تیم دوم بارسلونا بود)، ابتدا اعلام کرد که در برنامه خود به سه ستاره بزرگ نیاز ندارد: رونالدینیو، دکو. به او، در دوران فوتبال، این سه بازیکن در بارسا تمام شدند. این پیام از سوی پپ منتشر شد: “ما در یک تیم جدید بدون رونالدینیو، دکو و آتویو هستیم.”

تصمیم گواردیولا مورد حمایت لاپورتا، که در آن زمان رئیس باشگاه نیز بود، و تیکی بیگریستین، مدیر ورزشی سابق بارسا که اکنون در منچسترسیتی است، قرار گرفت. گواردیولا بعداً توضیح داد که جدایی رونالدینیو و دکو بهترین تصمیم برای بارسا بود: “اگر آنها در سطح معمول خود بودند، باید در کنار ما می ماندند. ما بدون آنها به تیم نرسیدیم، اما اگر آنها در نهایت باقی بمانند، من هر کاری می کنم تا آنها را به بهترین سطح خود برگردانم.” از بین آن سه نفر، آتو باقی ماند و این همان اتفاقی بود که برای مهاجم کامرونی رخ داد و پپ به او نشان داد که جایگاه ویژه ای در این پروژه دارد. آتو در فصل 09-2008 ستاره بارسلونا بود، اما پس از آن تصمیم به جدایی و انتقال به اینتر گرفته شد. پی پی قبل از شروع برنامه هایش در بارسلونا برای پاکسازی تیم اقدام کرد که ژاوی هنوز این کار را نکرده است.

ژاوی زمستان گذشته از فران تورس، اوبامیانگ، آدام ترائوره ​​و دنی آلوز درخواست کرد. در تابستان امسال مدیران رافینیا، روبرت لواندوفسکی، کریستنسن، فرانک کسه، مارکوس آلونسو، هکتور برین و ژول کونده را به توصیه رافینیا خریداری کردند و سرجی روبرتو و دمبله را نیز تمدید کردند. همه اینها در یک وضعیت اقتصادی دراماتیک اتفاق افتاد. اما ماندن برخی از بازیکنان قدیمی مانند جرارد پیکه، سرخیو بوسکتس یا جوردی آلبا، علیرغم تمام تلاش های ژاوی برای خلاصی از دست آنها، علاوه بر اقدامات اشتباه ژاوی و فشار برای فروش بازیکنانی مانند فرانکی دی یانگ، نشان داد. ژاوی مربی جدید است مدیریت در رختکن درست نیست.

ژاوی باید بفهمد که با بازیکنانی که دارد، چون آنها را می خواهد یا نگه می دارد، میله اش باید خیلی عمودی باشد، یعنی هیچ حرکتی انجام ندهد و کنترل بازی را در دست بگیرد. باید مشخص شود که فوتبالیست هایی مانند بوسکتس با 9 کارت در 12 بازی و پیکه که در لحظات کلیدی کاملاً شکست خوردند، دیگر جایی ندارند. اگر چیزی به نظر می رسد که بتواند بازگشت او را تضمین کند، این است که تیم هویت خود را از دست نداده است، اما این هم تصادفی نیست. مثال والد دیگر است. وقتی نوبت به دویدن بیشتر از بازی می شود، نکات را نادیده گرفته اید.

استعدادی که به سرعت هدر می رود؟

اما هنوز تفاوت های بیشتری وجود دارد. ژاوی، مربی ای که شباهت کمی به ژاوی فوتبالیست دارد یا اصلاً شباهت ندارد، باید بداند که بارسای او باید خلاقیت بیشتری نسبت به بازیکنانی که در اختیار دارد، خریداری کند یا با تصمیم او نگه دارد. او اصرار دارد که بارسا در هر بازی توپ و میدان را کنترل کند، اما آیا این امکان پذیر است؟

فوتبالیست هایی مانند بوسکتس با 9 کارت در 12 بازی و پیکه که در بازی های کلیدی جایگاه دیگری در ترکیب ندارد، در پایان فصل فوتبال هستند و ژاوی نمی تواند روی آنها برای ساخت تیم مدعی جدید حساب کند. ژاوی قول داده بود بارسا هویت و فلسفه فوتبالی خود را از دست ندهد اما این توافق نیز محقق نشد.

چه کسی می داند؟ اگر بایرلورکوزن بتواند اتلتیکو مادرید را برای صعود به لیگ اروپا شکست دهد، شاید ژاوی آلونسو فرصت رویارویی با ژاوی هرناندز را پیدا کند و بدون شک در ابتدای مربیگری شاهد تقابل دو مدل متضاد باشیم. با این حال باید دید ژاوی تا آن زمان همچنان در رقابت های بارسلونا حضور دارد یا خیر. البته اگر بعد از سرمایه گذاری میلیونی و خیانت به فلسفه بازی که قولش را داده بود و همیشه به آن افتخار می کند، بارسا نتیجه ای نگیرد، ژاوی ممکن است خیلی زود اولین حرفه بزرگ خود را از دست بدهد.

منبع: الکنفیدنسیال

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliancesدانشگاه
تماس با ما