پکن: اعتراض نادر علیه شی جین پینگ چین چند روز قبل از کنگره حزب کمونیستCNN

یک اعتراض نادر علیه شی جین پینگ، رهبر چین و سیاست‌های او، به سرعت در پکن به پایان رسید، درست چند روز قبل از آن که او سومین دوره قدرت را در نشست مهم حزب کمونیست حاکم به دست آورد.

عکس‌هایی که بعد از ظهر پنجشنبه در توییتر منتشر شد، دو بنر را نشان می‌دهد که در یک روگذر از یک گذرگاه اصلی در شمال غربی پایتخت چین آویزان شده‌اند که در اعتراض به سیاست بی‌امان شی در برابر کووید صفر و حکومت استبدادی اعتراض می‌کنند.

«به تست کووید نه بگویید، به غذا بله. نه به قرنطینه، آری به آزادی. نه به دروغ، آری به کرامت. نه به انقلاب فرهنگی، بله به اصلاحات. نه به رهبر بزرگ، بله به رای دادن. برده نباش، شهروند باش.”

دیگری می‌خواند: «اعتصاب کنید، شی جین‌پینگ دیکتاتور و خائن ملی را حذف کنید».

عکس‌ها و فیلم‌ها همچنین نشان می‌دهند که دود از پل بلند می‌شود و صدای ضبط شده از شعارهای اعتراضی روی بلندگو پخش می‌شود.

سی‌ان‌ان نمی‌تواند به‌طور مستقل تصاویر و فیلم‌ها را تأیید کند، اما آنها را به پل سیتونگ، یک پل روگذر در جاده حلقه سوم پکن در منطقه هایدیان قرار داده است.

بنر اعتراضی بر روی پل سیتونگ در پکن در 13 اکتبر 2022.

هنگامی که CNN حوالی ساعت 3:30 بعد از ظهر پنجشنبه به پل سیتونگ رسید، هیچ معترض یا بنرهایی دیده نشد. با این حال، تعداد زیادی از نیروهای امنیتی روی پل هوایی و در مجاورت آن حضور داشتند. پرسنل امنیتی همچنین در حال گشت زنی در هر پل روگذر سی ان ان در جاده کمربندی سوم بودند.

مقامات چینی هنوز در مورد این حادثه اظهار نظر نکرده اند. CNN برای اظهار نظر با پلیس پکن تماس گرفته است.

این اعتراض سانسور آنلاین سختگیرانه چین را به شدت افزایش داد.

Weibo، یک پلتفرم مشابه توییتر، بلافاصله نتایج جستجوی “Sitong Bridge”، سایت اعتراض را سانسور کرد. دیری نپایید که کلمات کلیدی از جمله “پکن”، “هایدیان”، “جنگجو”، “مرد شجاع” و حتی “شجاعت” از جستجو محدود شدند.

بسیاری از حساب‌های کاربری در Weibo و WeChat، برنامه‌های فوق‌العاده ضروری برای زندگی روزمره در چین، پس از اظهار نظر – یا اشاره به – اعتراض ممنوع شده‌اند.

با این حال، بسیاری برای ابراز حمایت و ترس خود صحبت کردند. برخی آهنگ پاپ چینی “Lonely Warrior” را در اشاره ای پنهان به معترض که برخی او را “قهرمان” می نامیدند به اشتراک گذاشتند، در حالی که برخی دیگر سوگند یاد کردند که هرگز فراموش نکنند و زیر هشتگ ارسال کردند: “من دیدم”.

یکی از کامنت‌ها می‌گوید: «از اینکه به من اجازه دادید هنوز برای این کشور امید داشته باشم متشکرم.

«آن شخص ناپدید شده است، نام سایت ناپدید شده است، بسیاری از کلمات در حال ناپدید شدن هستند. اما حروف چینی زیادی وجود دارد، این همه جفت چشم. آیا می توانید همه ما را سانسور کنید؟” دیگری گفت.

اعتراض عمومی علیه رهبری عالی در چین بسیار نادر است، به ویژه در آستانه نشست های مهم سیاسی، زمانی که مقامات پکن را به قلعه ای برای حفظ امنیت و ثبات تبدیل می کنند. کنگره ملی حزب کمونیست که دو بار در دهه برگزار می شود، مهم ترین رویداد در تقویم سیاسی چین است.

در بیستمین کنگره حزب که از روز یکشنبه آغاز می شود، به طور گسترده انتظار می رود که شی هنجارهای اخیر را زیر پا بگذارد و حکومت خود را برای یک دوره دیگر تمدید کند و به طور بالقوه راه را برای حکومت مادام العمر هموار کند.

شی، قدرتمندترین و اقتدارگراترین رهبر چین در دهه‌ها، سرکوب گسترده‌ای را برای سرکوب مخالفان، هم در درون حزب و هم در جامعه گسترده‌تر به راه انداخته است.

سیاست سختگیرانه او برای مقابله با کووید صفر به ناامیدی فزاینده عمومی دامن زده است، زیرا قرنطینه های رو به جلو زندگی ها را به هم می زند و اقتصاد را ویران می کند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم