چه کسی شکلات را اختراع کرد؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید؟ سایت خبری لایو ساینس نگاهی به تاریخچه پیدایش شکلات ها انداخت و فاش کرد که اولین شواهد کاکائو در اکوادور متولد شده است.

ما دوست داریم شکلات بخوریم، چند بشقاب از آن بخوریم، نوشیدنی مانند شکلات بنوشیم، خوشمزه است، اما آیا می دانید شکلات اصلی کیست؟

اگرچه شکل در حال حاضر به عنوان آب نبات شناخته می شود، اما منشا شکل بسیار قدیمی تر از آن چیزی است که فکر می کنید. شخصی که کشف کرد چگونه اشکال را درست کند در زمان گم شده است، اما احتمالاً آن شخص شخصی بوده که هزاران سال پیش در آمریکای جنوبی زندگی می کرده است.

بر اساس مطالعه ای که در سال 2018 در مجله “Nature Ecology & Evolution” منتشر شد، اولین شواهد برای استفاده از کاکائو (لوبیا تخمیر شده و میوه خشک درخت کاکائو (Theobroma) در آمریکای جنوبی) به حدود 5300 سال پیش برمی گردد. و مکان باستانی سانتا آنا-لا فلوریدا در جنوب شرقی اکوادور، که به عنوان فرهنگ مایو چینچیپ در نظر گرفته می شود.

اما بسیار محتمل است که این گیاه مدت ها پیش توسط مردم سراسر آمریکای جنوبی استفاده می شده است، زیرا این درخت تا 5300 سال پیش خارج از زیستگاه اصلی خود رشد می کرده است. با این حال، بومیان آمریکای جنوبی از این دسر لذت چندانی نمی بردند، زیرا شکلاتی که درست می کردند با شکلاتی که امروزه بیشتر مردم از آن لذت می برند بسیار متفاوت بود.

شکلات

برای تهیه شکلات، این دانه های درشت (که در تصویر بالا مشاهده می کنید و اغلب به آنها “لوبیا” می گویند) از غلاف میوه درخت کاکائو جدا شده و در پالپ میوه سفید رنگی که اطراف آنها را احاطه کرده است تخمیر می شوند.

سپس آنها را خشک و تمیز می کنند و سپس تفت می دهند، سپس غلاف ها را از غلاف جدا می کنند تا دانه های کاکائو تولید شود. سپس نوک آن ها آسیاب می شود و کاکائو اغلب به مایعی به نام «مشروبات شکلاتی» تبدیل می شود و می توان این مایع را با مواد دیگر مخلوط کرد و شکلات های تجاری ساخت. شکلات لیکور را می توان با پودر کاکائو و کره کاکائو نیز فشرده کرد.

یک نوشیدنی با کاکائو فرآوری شده با اضافه کردن دانه های کاکائو آسیاب شده با آب تهیه می شد و معمولاً تلخ بود. به نظر می رسد که قندهای موجود در پالپ این میوه را می توان به یک نوشیدنی الکلی نیز تخمیر کرد. بر اساس مطالعه ای که در سال 2013 در مجله Nutrients منتشر شد، ترکیب عصاره کف آلود هم دارویی و هم تقویت کننده جنسی در نظر گرفته می شد و نخبگان جوامع باستانی آن را بسیار ارزشمند می دانستند.

بر اساس مقاله ای از محققان دانشگاه بوستون، اولمک ها که در حدود 1500 سال قبل از میلاد در جنوب مکزیک زندگی می کردند، کاکائو را هدیه ای از طرف خدایان می دانستند. تمدن اولمک قدیمی ترین تمدن در آمریکای مرکزی و اولین تمدن در مکزیک محسوب می شود. اولمک ها در مناطق کم ارتفاع استوایی جنوب مکزیک، در ایالت های وراکروز و تاباسکو امروزی زندگی می کردند.

«کامرون مک نیل» (کامرون مک نیل)، باستان شناس و استاد مردم شناسی در کالج لیمن در دانشگاه سیتی نیویورک که در سرتاسر آمریکای مرکزی و جنوبی طعم کاکائو را چشیده است، گفت: کاکائو تا ورود فاتحان اسپانیایی در اوایل شانزدهم میلادی قرن بعد از میلاد تقریباً در سراسر آمریکای مرکزی و جنوبی کشت می شود و اکنون در مناطق گرمسیری در سراسر جهان کشت می شود. اما به نظر می رسد که منبع واقعی آن حوضه آمازون باشد. مردم حدود 14500 سال پیش به نوک آمریکای جنوبی رسیدند، اما دقیقاً مشخص نیست که اولین مردم چه زمانی وارد آمازون شدند.

حوضه آمازون مساحتی در حدود 7500000 کیلومتر مربع یا حدود 40 درصد از قاره آمریکای جنوبی را پوشش می دهد. این مخزن در بولیوی، برزیل، کلمبیا، اکوادور، گویان، پرو، سورینام و ونزوئلا قرار دارد.

مک نیل گفت: اولین نوشیدنی های کاکائویی مانند شکلات های امروزی ممکن است لک نداشته باشند و یا گرم بوده اند یا نیمه گرم.

وی در گفتگو با لایو ساینس افزود: من به سراسر آمریکای مرکزی سفر کردم و از نوشیدنی های سنتی کاکائو استفاده کردم و می توانم بگویم که گرم هستند اما گرم نیستند. در چندین دستور پخت نوشیدنی های کاکائویی در آمریکای مرکزی، از فلفل نیز برای گرم کردن آنها استفاده می شود، اما مشخص نیست چه کسی فلفل را وارد دستور پخت این نوشیدنی های باستانی کرده است.

یکی از دلایل محبوبیت کاکائو این است که حاوی کافئین است و کافئین نیز محرکی است که در قهوه نیز یافت می شود. مک نیل گفت: برای آمریکایی های باستان تحریک کاکائو احتمالاً ظریف، اما نیروبخش بوده و در حالی که سایر محرک ها در آمریکای جنوبی وجود داشته، کاکائو تنها محرک در آمریکای شمالی بوده و به همین دلیل از آن استقبال شده است. در آنگا شد شد.

از قرن شانزدهم، شکلات به عنوان نوشیدنی از این نوجوانان به اروپا معرفی شد و خیلی زود به نمادی از تجمل تبدیل شد. چیزی که امروزه بیشتر آن را با نام اشکال (shkolats) می شناسیم در سال 1847 توسط شرکت انگلیسی “JS Fry & Sons” اختراع شد.

در سال 1795، “جوزف استورز فرای” (Joseph Storrs Fry) روشی را برای آسیاب دانه های کاکائو با موتور بخار ثبت کرد. پسران سپس پودر کاکائو، کره کاکائو و شکر را با هم ترکیب کردند تا شکلات تخته ای جامد درست کنند که بعداً در اروپا رایج شد.

این شرکت در نهایت چندین محصول شکلاتی را فروخت (از جمله اولین تخم‌مرغ شکلاتی عید پاک در سال 1873) و شرکت‌های رقیب مانند Cadbury و Rowntree به گسترش این محصول در سراسر امپراتوری بریتانیا و فراتر از آن کمک کردند.

سوئیسی ها علاقه خاصی به شکلات های مدرن داشتند و در دهه 1870، شرکت سوئیسی نستله (نستله) از شیر برای تولید اولین شکلات های شیری استفاده کرد. این تخته های شکلات در سال 1900 توسط میلتون هرشی که قبلا کارامل می فروخت در ایالات متحده فروخته شد و در دهه 1920 هنگامی که استفاده از تنقلات به دلیل ممنوعیت الکل رایج شد، این شکلات تخته ها در ایالات متحده رایج شد.

دفعه بعد که شکلات می خورید، به طعم تلخ و کافئین دار آن فکر کنید که نخبگان بومی آمریکا هزاران سال پیش از آن لذت می بردند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم