کی روش 9 پاس گل خارجی در جام جهانی داشت

کد خبر : 1857311 |
13 آذر 1401 ساعت 15:52 |
29.3K بازدید |

19
نقطه نظر

آشنایی با تیم فنی ایران در قطر 2022

9 همکار خارجی که اکثرا پرتغالی بودند کی روش را در جام جهانی همراهی کردند. دوستان همیشه مردان پرتغالی هستند که البته نتوانستند به اعتلای ایران منجر شوند.

  کی روش 9 پاس گل خارجی در جام جهانی داشت

به گزارش “ورزشی”، نیمکت تیم ملی ایران که در بازی های جام جهانی به تماشای آن نشستیم، توجه چندانی به چهره های ایرانی نداشت. سرمربی پرتغالی به غیر از مارکار آقاجانیان که در میانه کار و پس از اخراج جواد نکونام به تیم ملی اضافه شد، ترجیح داد همه همکارانش را از بین افراد مورد اعتماد انتخاب کند.

کی روش که از شهریور تا آذر 1401 هدایت تیم ایران را برعهده داشت و خود را برای جام جهانی آماده می کرد، 9 دستیار خارجی را از جهات مختلف به تهران آورد و در نهایت در قطر از آنها استفاده کرد. دستیاران اکثرا پرتغالی هستند و البته تجربه های متفاوتی از همکاری با کی روش داشته اند. اما 9 خارجی که همراه سرمربی پرتغال در جام جهانی بودند چه کسانی بودند و چه فعالیت هایی داشتند؟ در این گزارش به آنها پرداخته ایم:

** راجر ده‌سا; یار دیرین کیروش، دستیار اول

دستیار اول کارلوس کی روش و دوست دیرینه و هیچکس جز راجر دهسا. مربی 58 ساله آفریقای جنوبی است که در طول بازی دروازه بان بود. او از زمان خرسون کی روش با سرمربی پرتغالی تیم ملی آفریقای جنوبی آشنا بود و کمک اول ایران را در تیم ملی مصر همراهی می کرد.
کی روش در آن زمان که در تیم ملی آفریقای جنوبی حضور داشت مربی دروازه بان های آن تیم محسوب می شد اما بعداً به سرمربیگری رفت و در تیم های جوانانش مانند آژاکس کیپ تاون، کیپ تاون. ستاره ها و اورلاندو دزدان دریایی، او با عنوان اولین کارمند جلو رفت.
بعدها که کی روش به تیم ملی مصر رفت به عنوان دستیار اول منصوب شد و در تیم ملی ایران هم همین کار را کرد. راجر در اردوها و تمرینات به عنوان مربی تیم ملی واقعی ایران مطرح بود و به همین دلیل سعی می کرد رابطه خوبی با بازیکنان حفظ کند. این مربی آفریقایی در جام جهانی در کنار کی روش نیز در عکس های زیادی حضور داشت.

** برونو فلکس; دیر آمد، زود شد

سرمربی خارجی که سابقه طولانی در فوتبال اروپا و آسیا داشت و در کنار کی روش حضور داشت برونو فلیکس اولیویه است. او مربی پرتغالی 45 ساله ای است که کمی دیرتر از سایر دستیاران به تیم ملی ایران اضافه شد.
برونو به عنوان مربی در لسترسیتی، سوانسی و کوئینز پارک رنجرز در لیگ برتر کار کرد. او همچنین روی نیمکت منطقه گوانگژو چین و قطر نشست تا اینکه به پیشنهاد یکی از دوستانش به نام کارلوس کی روش به عنوان دستیار منصوب شد و کار خود را آغاز کرد. برونو مربی ای است که بیشتر فوتبال را به صورت تئوری دنبال می کرد به همین دلیل نقش زیادی در طراحی تمرینات و آنالیز حریفان ایران در جام جهانی داشت.

**الکساندر لوپز; جام جهانی دوم با بیراناند و کی روش

دستیار دیگری که اغلب با کارلوس کی روش بود نیز یک پرتغالی است. الکساندر لوپز دروازه بان سابق تیم فوتبال پرتغال در سن 52 سالگی این شانس را پیدا کرد که مانند فصل قبل در حاشیه جام جهانی باشد. لوپز در جام جهانی قبلی به عنوان مربی دروازه بان روی نیمکت ایران نشست و این بار هم وظیفه آماده سازی گل ها را بر عهده داشت.
او همچنین سابقه طولانی به عنوان مربی دروازه بانی دارد و در تیم های مختلف کار کرده است. لوپز در تیم های مختلف پرتغال کار کرده و پیش از این در چند تیم اماراتی و کویتی بازی کرده و در تیم ملی گینه و باشگاه های هند و تایلند نیز حضور داشته است. به هر حال لوپز در دو جام جهانی با بیراناند و کی روش کار کرد.

**میشل موریرا; با من بهتر شو

یکی از جوان ترین دستیاران کی روش موررا بود. او که اصالتاً پرتغالی است در زمینه توانبخشی و ورزش درمانی تجربه دارد و یک مشاور مورد اعتماد است. موریرا در تمام مدت حضورش در ایران سفرهای خارج از کشور متعددی داشت و مسئولیت بازپروری مصدومان تیم ملی را بر عهده داشت.
او قبل از شروع مسابقات مدتی به امارات رفت و با سردار آزمون به بهبودی کامل و حضور در جام جهانی پرداخت. در تمرینات و بازی های دوستانه و همچنین در طول جام جهانی، هر بازیکن مصدوم بلافاصله توسط میشل تحت مراقبت قرار می گرفت تا روند بهبودی آغاز شود.
موریرا در تیم های ملی ایران، کلمبیا و مصر نیز با کی روش کار کرد و در تیم کی روش علم پزشکی ورزشی را ارتقا داد.

**میشل سالز; دستیار آقای

سرمربی تیم ملی جوان که تنها 36 سال داشت سالز نام دارد. او معمولاً تحت عنوان دستیار موریرا کار می کرد و در ریکاوری بازیکنان نقش داشت. سالز به میشل موریرا در روند بهبود بازیکنان کمک کرد و کارلوس کی روش را در تیم داشت.

**ریکاردو سیلوا; جسد به یک پرتغالی سپرده شد

سیلوایی 46 ساله، مربی و بدنساز تیم ملی بود که در طول مسابقات تمرینات بدنی و گرم کردن بازیکنان را بر عهده داشت. ریکاردو جزو اولین افرادی بود که به همراه کیروش به ایران سفر کرد و البته تجربه زیادی هم دارد. او سال ها در عمان در فوتبال و فوتبال ساحلی فعالیت داشته و در تیم ملی بولیوی نیز همین سمت را بر عهده داشته است.
ریکاردو با کمک کی روش به ایران سفر کرد و سعی کرد بازیکنان را در شرایط بدنی خوبی قرار دهد.

**میکو کوجالا; مسئول امور پس از جراحت

یکی دیگر از مربیان تیم ملی ایران در جام جهانی مربی فنلاندی بود. میکوکوجالا مربی 45 ساله ای است که در دوره قبلی فعالیت در ایران نیز در کنار او بود. میکو با بازگشت به تیم ملی ایران وظیفه آنالیز بازیکنان تیم ملی لژیون را بر عهده گرفت. میکو مدتی با نگاه مستقیم به رویکرد خود به اروپا رفت و با افرادی مانند سردار آزمون، سعید عزت اللهی، علیرضا جهانبخش، سامان قدوس، علی کریمی، علی قلی زاده و … ارتباط برقرار کرد تا آنها بتوانند خود را زیر نظر بگیرند و اجرا کنند. فعالیت بدنی پس از آسیب دیدگی آنها تمرینات ویژه ای که میکو را پس از سفر در دوران نقاهت به لژیون ها می برد برای مدتی تعطیل شد.

**ژوائو پیکسیرو; جوان ترین آنالیزور جام جهانی

جوان 28 ساله ای که در کلمبیا و مصر به عنوان کانار کیروش مشغول به کار بود، تیم ملی را تحلیل می کرد. او در دوره قبل نیز با حضور کی روش در ایران همکاری داشت و حالا او را در جام جهانی قطر همراهی می کرد. جمع آوری اطلاعات مربوط به بازیکنان از طریق جی پی اس و همچنین آنالیز بازی های ایران و حریفان از وظایف واقعی تیم ملی بود.

**فیلیپ سانتوس; پرواز مدیر

کارلوس کی روش در جام جهانی 2018 نیز اصرار داشت که سرمربی تیم ملی پرتغالی باشد و کنار او بنشیند اما این توافق صورت نگرفت. با این حال فیلیپ سانتوس، روزنامه نگار باتجربه پرتغالی به روسیه رفت و کارهای رسانه ای شخصی انجام داد. در شرایطی که در جام جهانی قطر محسن متدکیا نیز به عنوان سرمربی تیم ملی فعالیت می کرد اما با ورود این تیم به قطر مشخص شد که سانتوس در دوحه حضور دارد و مشاور رسانه ای پرتغالی نیز هست. سرمربی.
سانتوس که گفته می شود سردبیر سابق این رسانه است، سابقه پرتغال را در کارنامه دارد، در بحث ارتباط با رسانه های بین المللی به کیروش کمک کرده و در سایر بخش های رسانه ای نیز فعالیت های خود را تبلیغ می کند.

مارکار آقاجانیان; فقط ایرانی ها قابل اعتماد هستند

پس از اخراج حضور جواد نکونام از تیم ملی ایران، رویکرد او بر روی مردی گذاشته شد که سال ها نیمکت نشین ایران بود و شناخت کاملی از حرکات و افکار آنها داشت. مارکار آقاجانیان. ستاره ارمنی و سابق فوتبال ایران که رکوردهای زیادی در این زمینه دارد، بار دیگر در کنار کی روش قرار گرفت تا تنها دستیار ایرانی او باشد. آقاجانیان برای درک بهتر مشکلات روحی و فنی تیم ملی یکی از مشاوران بود. او برای ارتباط با بازیکنان تلاش زیادی کرد و در تیم ملی نقش یک مربی دلسوز را داشت. اکثر بازیکنان اگر مشکل خاصی داشتند با آقاجانیان در ارتباط با زبان فارسی صحبت می کردند و او تلاش زیادی کرد تا ارتباط بین بازیکنان و کادرفنی صمیمانه تر شود.

**ارتش 10 نفره موجود است

با در نظر گرفتن همه مسائل می توان دریافت که کی روش 9 دستیار و همکار خارجی که اکثرا پرتغالی بودند به همراه مارکار آقاجانیان (که به عنوان سرمربی ایرانی به تیم ایران اضافه شد) برای حضور در جام جهانی داشت. فدراسیون فوتبال در جستجوی کادرفنی ابایی نداشت و هرکس سرمربی می خواست به تیم اضافه شد. اما تیم ملی ایران نتوانست به مرحله دوم جام جهانی راه یابد.
جالب است که اکثر این نفرات را ملی پوشان ایرانی از قطر نیز همراهی می کردند. آنها حتی چند روزی در تهران ماندند و صبح امروز به همراه سرمربی پرتغالی به کشورهایشان بازگشتند.

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliancesدانشگاه
تماس با ما