40 سال زمان برای وعده مسکن نیاز است.

اقتصاد جهانی نوشت: بعید است با شرایطی که برخی عوامل ایجاد کرده اند و ظاهراً مقامات ارشد نیز ثروت خود را در اختیار همه «شرکت های سازنده برند» بگذارند تا به زمین برسند، وعده «یک میلیون خانه در سال» محقق شود. غافل از آن امکان تحقق آن وجود نداشت زیرا یکی از این برندها پس از 10 ماه تولید توانست در ابر پروژه خود تنها 2 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد.

امروزه شرکت های ساختمانی فعال و دخیل در طرح مسکن دولتی موسوم به «ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال» حکایت از آن دارد که مجموعه ای از دیوارهای پیش ساخته و نامحسوس در مقابل سازندگان خانه های دولتی قرار گرفته است که مانع از ورود ساختمان های دولتی شده است. مسیر تولید برای برندها و غیر منقول برای مبتکران است.

اطلاعات به دست آمده از وضعیت یکی از بزرگترین شرکت های ساختمانی که در ساخت پروژه مسکن میلیونر فعال است، حاکی از آن است که «اختلاف دستگاه های دولتی» در اجرای طرح دولت و بعضاً عدم انسجام یا ناکارآمدی سیاسی باعث شده است سازه‌های حمایتی به چرخ می‌افتند و عواقب آن مستقیماً به چشم خانواده‌هایی خواهد رفت که به این خانه‌ها نیاز دارند.

یک شرکت ساخت و ساز با نام تجاری قرارداد ساخت بیش از 8000 واحد مسکونی به سبک دولتی را امضا کرد و یک کلان پروژه را در استان مرکزی تعریف کرد که اتفاقاً برخلاف اکثر پروژه های عمرانی از این نوع، دارای هر دو ویژگی فنی است. ساختار و متقاضیان واجد شرایط با پیشبرد اولیه وارد شده اند.

این ابرپروژه از 10 ماه پیش در قالب عقد قرارداد با دولت آغاز شد اما امروز تنها 2 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که از مهم ترین دلایل آن می توان به کندی، موانع مصنوعی، عدم انجام مسئولیت برخی نهادها و … اشاره کرد. عدم همکاری برخی از کارگزاران دولتی

این سرعت لاک پشت به این معناست که به جای اینکه یک میلیون مسکن دولتی در یک سال ساخته شود، ممکن است در صورت تداوم مشکلات و ناهماهنگی های موجود، در 40 سال آینده ساخته شود.

اما دیوارهای از پیش ساخته شده – تمام ترمزها ساخته شده بودند پایین بودن قیمت سازه در زمان عقد قرارداد و یکی دیگر از عواملی که باعث می شود دولت قیمت را با هزینه های واقعی تولید مسکن در نظر بگیرد، مشکلات ناشی از آن در حین ساخت مانع از تحویل واحد می شود. به قیمت روز اول

مسکن مردم یکی از برنامه های اصیل دولت بود که در قالب یک حرکت ملی با چشم انداز مسکن بیش از 4 میلیون ایرانی هدف گذاری شد، اما اجرای این طرح نشان داد که چالش های زیادی در پیش است.

با توجه به عدم تعادل در بازار مسکن و افزایش قیمت خرید و اجاره، لازم بود دولت با ساخت واحدهای مسکونی با زیرساخت های رفاهی در چارچوب قوانین و مقررات، نسبت به تامین مسکن مردم اقدام کند.

بنابراین به موازات برنامه انبوه سازی مسکن در ایالت های گذشته، طرح توسعه ملی مسکن در دولت سیزدهم کلید خورد تا دولت علاوه بر تحقق جهش تولید مسکن، قانون را ساماندهی و حمایت کند. تولید و عرضه مسکن با ارائه فرصت ها و مشوق های مختلف از جمله Замини разпазным гимет змитных разместь доставка рада раз размера друга.

بر اساس طرح ملی مسکن تا سال 1404 بیش از 4 میلیون مسکن ساخته و تحویل متقاضیان می شود.وی به واحدها اشاره کرد.

اکنون نزدیک به یک سال از آغاز اجرای قانون تولید مسکن و توسعه مسکن توسط دولت در روز سیزدهم می گذرد. اما بررسی ها نشان می دهد که همچنان موانع و چالش هایی بر سر راه این توسعه وجود دارد که ممکن است ضمن کندی حرکت آن، هزینه نهایی متقاضیان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

ناهماهنگی در صدور پروانه های ساختمانی، مقاومت مسئولان در اعطای زمین دولتی به نهضت ملی و عدم همکاری بانک ها برای پرداخت تسهیلات موضوع قانون، جهش تولید مسکن است. از جمله عواملی که در بن بست نهضت ملی مسکن در برخی از مناطق کشور برشمرده شده است که در برخی موارد ناشی از فروپاشی نهضت مسکن است، ذینفع از محدوده سازنده خارج شده است. نتیجه این اتفاقات افزایش شدید قیمت سازه و افزایش هزینه نهایی متقاضیان است.

خطر انحراف در مسکن

خبرها حاکی از آن است که علیرغم تلاش های صورت گرفته برای ایمن سازی زمین و… در برخی مناطق، ناهماهنگی های جدی در آغاز یا ادامه اجرای نهضت ملی مسکن وجود دارد و این ناهماهنگی ها عملاً مجریان و پیمانکاران بخش خصوصی را مسدود کرده است. .

نکته حائز اهمیت این است که ادامه این روند در میانه بازی چند روز پیش دولت سازنده و مطالبه گر است. از آنجایی که دولت قادر به تحقق شعارهای مسکن نیست، پیمانکار متضرر از هزینه های سنگینی است که متحمل شده است و متقاضی باید مبالغ بسیار بیشتری را نقداً پرداخت کند.

این در حالی است که بر اساس آمارهای به دست آمده، پروژه 8 هزار و 100 واحدی اراک که یکی از بزرگترین پروژه های جهش تولید مسکن در کشور است و طیف وسیعی از متقاضیان را در بر می گیرد، تاکنون تنها 2 درصد پیشرفت داشته است.

پیشرفت 2 درصد بزرگترین پروژه

به گفته مسئولان این پروژه، با وجود متقاضیان کل پروژه و پرداخت هزینه های اولیه توسط این متقاضیان، تاکنون میزان پیشرفت این پروژه تنها 2 درصد بوده است. تاخیر در پروژه به دو نوع تاخیر مجاز و تاخیر غیرمجاز تقسیم می شود.

تمدید مدت قرارداد که خارج از اختیار پیمانکار است، شرایط جوی، جنگ، تورم بالا، احکام دولت، اعتراضات و …. تأخیر جایز نیست و همچنین به دلیل تقصیر کارفرما یا پیمانکار تمدید قرارداد محسوب می شود. درست است که تاخیر در پروژه ها گاهی اجتناب ناپذیر است، اما باید توجه داشت که قربانیان واقعی تاخیر در تحویل پروژه، سرمایه گذاران و کارفرمایان واقعی هستند. زیرا در صورت تاخیر پروژه مشمول هزینه های غیر قابل استرداد خواهد بود

پیگیری ها نشان می دهد که در این شرایط مقامات دولتی استان به جای حمایت از پروژه و الزام کارفرما به انجام تعهدات قانونی و واریز پیش پرداخت معادل ضمانت نامه بانکی پیمانکار، کارفرما را از پرداخت منع کرده اند. پیش پرداخت در محل که در نهایت منجر به مسدود شدن قرارداد شد و اجرای پروژه متوقف خواهد شد.

در این شرایط زیان دیدگان واقعی مردم هستند و حتی پیمانکار می تواند بر اساس بندهای قانونی و شرایط عمومی قرارداد و اسناد موجود مطالبه خسارت کند که در این صورت هزینه های مستقیم یا غیرمستقیم بر دوش مردم تحمیل می شود. البته پیمانکار نشان خواهد داد.او این کار را نادیده گرفت. با توجه به این اتفاقات، اگر وزارت مسکن و ساختمان تحت عنوان وزارت راه و شهرسازی متولی اجرای واقعی نهضت ملی مسکن باشد و اجرای صحیح قانون تولید مسکن را دنبال کند، باید هر چه سریعتر برای حل این مشکلات اقدام کنید.

تنها یک بانک از 26 بانک

این در حالی است که به گفته مسئولان بانک مسکن، آخرین آمار حاکی از آن است که در ابتدای شهریورماه امسال 622 هزار متقاضی در طرح توسعه ملی ثبت نام کرده اند.

بر اساس آمار اعلام شده 622 هزار و 458 متقاضی نهضت ملی مسکن در بانک مسکن حساب افتتاح کرده اند و در مجموع 21 هزار و 406 میلیارد تومان به حساب خود واریز کرده اند. در ابتدای اسفند تعداد افتتاحیه ها 559 هزار بوده و 18 هزار میلیارد تومان آورده اند که حکایت از رشد 11 درصدی افتتاح حساب دارد.

اما نکته قابل تامل در این برهه زمانی این است که منابعی که تاکنون به توسعه مسکن ملی اختصاص داده شده است به طور کامل توسط بانک مسکن تامین شده است. این در حالی است که 26 بانک و موسسه اعتباری مکلف به پرداخت سالانه 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات ملی عمران مسکن هستند. حتی اگر تمام 31 هزار تومان وام بانک مسکن امسال محقق شود، تنها 10 درصد از اهداف اجرایی شده است.

تورم 80 درصد ادویه های ساختاری

در هر صورت تاخیر در پرداخت از سوی متقاضیان و تاخیر بانک ها در پرداخت تسهیلات، طرح ملی توسعه مسکن را با خطر رکود و تورم مواجه کرده است. در همان سالی که برخی بانک ها نهضت مسکن ملی را از زیر بار رها کردند، قیمت مصالح ساختمانی به طور متوسط ​​55 درصد افزایش یافت. در حالی که تورم سالانه سیمان و بتن 80 درصد، سنگ 82 درصد و شیشه 85 درصد بوده است.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency tutorialdigital currency channelدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliances