درام دادگاه نبرد قانونی جدید بر سر & کشتن مرغ مقلد&

در سال 2019، تهیه‌کنندگان اقتباسی از برادوی از «کشتن مرغ مقلد» خشم را برانگیخت و به‌دنبال جلوگیری از اجرای نمایش‌نامه‌ای قبلی از این رمان توسط گروهی از تئاترهای کوچک در سراسر کشور بودند.

اکنون جدول تغییر کرده است: ناشر اقتباس قبلی به دنبال جلوگیری از اجرای نسخه برادوی در مکان‌های مختلف است.

تنها در خطر نیست که چه کسی از نسخه‌های صحنه‌ای داستان کلاسیک در درازمدت سود می‌برد، بلکه این است که کدام تفسیر دراماتیک به مخاطبان بسیاری در سراسر کشور برسد. در یک گوشه، فیلمنامه جدید برادوی، که توسط آرون سورکین نوشته شده است، با آهنگسازی معاصر، نقش های تقویت شده برای شخصیت های سیاه پوست، و برداشتی پیچیده از وکیل شهر کوچک آتیکوس فینچ است. در گوشه دیگر فیلمنامه سنتی کریستوفر سرگل است که دهه ها در مدارس و تئاترهای محلی به روی صحنه رفته است.

این هفته، تهیه کنندگان فیلمنامه سورکین شکایتی را علیه صاحبان حقوق فیلمنامه سرگل تنظیم کردند و از قاضی خواستند تا به بخش بزرگی از تئاترها و دیگر سالن‌ها در سراسر کشور اجازه دهد تا تولیدات هر دو نسخه را ارائه دهند. سازندگان به دنبال غلبه بر حکم داوری هستند که نشان می دهد فیلمنامه سرگل دارای حقوق انحصاری برای اکثر بازارهای فراتر از برادوی، وست اند و تور ملی فعلی است.

این شکایت جدیدترین پیچ در یک سری اختلافات بر سر دارایی هارپر لی است که “کشتن مرغ مقلد” را در سال 1960 منتشر کرد و در سال 2016 درگذشت.

این جدیدترین پیشرفت است: روز چهارشنبه، نهادی به نام شرکت با مسئولیت محدود آتیکوس، که شرکت سازنده نسخه جدید سورکین در برادوی بود، شکایتی را در دادگاه فدرال علیه شرکت انتشارات دراماتیک، که مالک حق چاپ نمایشنامه سرگل است، تنظیم کرد.

در میان اعضای شرکت آتیکوس، اسکات رودین، نیرومند برادوی و هالیوود است که تهیه کننده اصلی برادوی “مرغ مقلد” بود، اما به دلیل ادعاهایی مبنی بر اینکه کارمندان و همکارانش را مورد آزار و اذیت قرار داده است، از تولید فعال خود کناره گیری کرد. سورکین، که از رودین فاصله گرفته است، از ثبت نام به عنوان شاکی در دعوا امتناع ورزید و در واقع، از او به عنوان “حزب غیر ارادی/ متهم اسمی” نام برده می شود.

آتیکوس در شکایت خود گفت که او ادعای اشتباه شرکت انتشارات دراماتیک را به چالش می کشد که اقتباس تحسین شده آرون سورکین را نمی توان توسط هیچ تئاتر منطقه ای، محلی یا محلی، کالج، دبیرستان، کلیسا، کلوپ یا هر گروه آماتور دیگری روی صحنه برد. در هر نقطه ای از ایالات متحده، از جمله اجراهایی از طریق یک تور برنامه ریزی شده بدون سهام که نمایش سورکین را به سینماهای سراسر کشور خواهد آورد.

این اختلاف یک جدول زمانی شکنجه‌آمیز دارد. در سال 1969 لی به سرگل حق تولید سهام و آماتور (اما نه تولیدات برادوی) “مرغ مقلد” را به سرگل داد. در سال 2011، طبق دادخواست، او شرکت انتشارات دراماتیک را از قصد خود برای پایان دادن به حقوق انحصاری آگاه کرد و در سال 2015 موافقت کرد که به رودین اجازه دهد تا یک اقتباس جدید در برادوی را توسعه دهد. رودین بعداً سورکین را برای نوشتن نمایشنامه استخدام کرد.

سپس یک جفت اختلاف حقوقی به وجود آمد – املاک لی و تیم سازنده رودین از یکدیگر به خاطر وفاداری فیلمنامه جدید به رمان شکایت کردند، در حالی که دارندگان حقوق سورکین و سرگل شروع به دعوا کردند که کدام نمایش می تواند در کجا اجرا شود. اولین مورد از آن اختلافات حل شد. دومی به یک داوری طولانی رفت، جایی که انتشارات دراماتیک غالب شد. املاک لی این حکم را در دادگاه به چالش کشیدند، اما تاکنون رد شده است.

یک وکیل برای انتشارات دراماتیک ابراز اطمینان کرد که این شرکت و فیلمنامه سرگل آن حقوق انحصاری “مرغ مقلد” را در بیشتر مکان‌ها فراتر از برادوی و تور ملی حفظ می‌کنند. کوین توتیس وکیل دادگستری گفت: به هر دلیلی، دعوای رودین بی‌اساس است.

همانطور که کشمکش های حقوقی ادامه دارد، نسخه سورکین اکنون در لندن و در تور (در حال حاضر در سن دیگو) روی صحنه است در حالی که نسخه سرگل در مراحل مختلف کوچکتر روی صحنه می رود.

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliancesدانشگاه
تماس با ما